A szobapáfrány a régmúlt és a mai otthonok kedvelt cserepes zöldnövénye, az igazi retro növény. Tartása nem túl bonyolult így csodaszép dús növényeket nevelhetünk otthonunkban. A hagyományos sima levelű fajták mellett már fodros levelű, szeldelt levelű változata is. Szobapáfrány ára nagyban függ a méretétől, már 1800 Ft-tól megvásárolható akár a több ezres árig.
Latin neve: Nephrolepis exaltata
Szobapáfrány eredete, leírása
A szobapáfrány, latinul Nephrolepis exaltata a vesepáfrányok családjába tartozik, a Föld trópusi területein gyakran őshonosan előfordul. A nemzetségébe több, mint 30 faj tartozik, ezek közül leggyakrabban a szobapáfránnyal találkozhatunk a virágüzleteik polcain.
Több, különböző levelű faj is létezik, gyengébb és erősebben növekvő, valamint hullámos, ráncolt és többszörösen szárnyalt, illetve indákkal rendelkező változat is.
Kevesen tudnak a méregtelenítő és tisztító tulajdonságáról, amely kifejezetten hasznos. A szén-dioxidon kívül más káros anyagokat is kiszűr a levegőből, mint például a xilol lebontása.
Nephrolepis gondozása, igénye
Nem csak a szép külseje, hanem egyszerű gondozása miatt is roppant népszerű levéldísznövény a szobai páfrány.
Szobapáfrány fényigénye
Félárnyékos helyeket kedveli. A közvetlen napsugárzástól védeni kell, különösen a nyári időszakban. A tűző, közvetlen napfényt csak kissé tűri, akkor, ha biztosítsuk számára a meleg ellenére a megfelelő páratartalmat. Nyáron akár kint is elhelyezhetjük a szabad levegőn, csak ne érje állandó napfény.
Hőigénye
Nyáron kedveli a szobahőmérsékletet és a meleget is, csak legyen a környezet nyirkos. Télen biztosítanunk kell számára az állandó kb. 18 fokos hőmérsékletet. Ne érje hideg huzat a téli időszakban, hiszen megbetegedhet, szóval arra figyeljünk, hogy a hőmérséklet soha ne csökkenjen 10°C alá, hiszen akkor levelei lehullhatnak.
Szobapáfrány vízigénye
A fő növekedési időszaka a március és augusztus közötti hónapok, ekkor öntözzük bőségesen. A víz legyen szobahőmérsékletű. Ha hűl az idő, októbertől csökkentsük az öntözővíz mennyiségét, de ügyeljünk arra, hogy a földje ne száradjon ki.
A páfrányok szeretik a magas páratartalmat, nyirkos környezetet, ezért érdemes nagyon gyakran vízzel permetezni. Erre főképp a fűtési időszakban figyeljünk oda, hiszen a fűtés kifejezetten szárítja a növényt.
Tápoldatozása
Az öntözővízhez keverjük a megfelelő töménységű folyékony tápoldatot. Télen nincs szükség a tápoldatozásra. Használjunk zöldnövény tápoldatot vagy speciális páfrányoknak alkalmas tápoldatot.
TIPP:
A letakarás lehet minden nap este héttől – reggel nyolcig, akár egy papírdoboz segítségével is.
Nephrolepis exaltata átültetése, szaporítása
Szobapáfrány átültetése:
A páfrányt évente szükséges és ajánlott átültetni megfelelő növekedése érdekében, illetve ha kinőtte a cserepét. Az átültetést lehetőleg tavasszal tegyük meg, akkor is „A” típusú virágföldbe. A szobapáfrány földje a savanyú föld.
Páfrány szaporítása:
A szaporítását kétféleképpen lehet elvégezni, spórákról vagy indákról. A kevésbé népszerű módszer a spórákról való szaporítás, az ismertebb az indákról. A legalkalmasabb időpont erre a nyár.
Szobapáfrány betegségei, kártevői és védekezés ellenük
A szobapáfrány szerencsés a betegségek szempontjából, hiszen azok ritkán támadják meg. A kártevők támadása jellemzőbb, ilyenek például a pajzstetű és a takácsatka. Ez valószínűleg akkor fordul elő, ha túl keveset permeteztük növényünk, a száraz levegő kedvez előfordulásuknak.
A szobapáfrány nagyon érzékeny a rovarölő szerekre, így először minden vegyszer használata nélkül próbáljuk meg őket eltávolítani, illetve igyekezzünk megelőzni. A legjobb megelőzés a rendszeres párásítás, a növény nyirkosan tartása. A már megjelent kártevők közül a pajzstetveket szappanos vízzel lemoshatjuk, a takácsatkák ellen pedig a langyos vizes lemosás a leghatékonyabb.
A minőségi táplálékkiegészítők és a természet kincsei
Szponzorált cikk. Az egészséges életmód és a kiegyensúlyozott étrend fenntartása napjainkban egyre fontosabbá válik. Az emberek egyre inkább keresik azokat a természetes forrásokat, amelyek segítenek támogatni szervezetüket, és hozzájárulnak az
Hogyan tartsuk távol a macskát a kertünktől?
A macskák kedves házi kedvencek, de ha szabadon kóborolnak a környéken, komoly problémákat okozhatnak a kertekben. Sokan panaszkodnak arra, hogy a macskák felkaparják a frissen ültetett ágyásokat, tönkreteszik a növényeket, vagy éppen a kertben végzik el dolgukat. Ez nem csak esztétikai szempontból kellemetlen, de egészségügyi kockázatokat is rejthet magában.
Angol vadborostyán (Hedera helix) ápolása, gondozása
Az angol vadborostyán, vagy tudományos nevén Hedera helix, egy rendkívül népszerű szobanövény. Szívós és alkalmazkodó képessége miatt ideális választás beltéri növénykedvelők számára. Ezenkívül dekoratív levelei különleges megjelenést kölcsönöznek minden otthonnak.