Cikász pálma gondozása, ápolása

Cikász pálma, szágó pálma, fiatal Cycas revoluta
Fiatal cikász pálma

Cikász pálma vagy más néven szágó pálma igen elterjedt szobanövény hazánkban. Megjelenésével nagyon impozáns látványt nyújt otthonunknak. A föld egyik legősibb növénye. A legelterjedtebb fajtája a Japán cikász a Cycas revoluta.

Latin neve: Cycas revoluta

Cikász pálma eredete, leírása

Ez a pálma már ősidők óta létezik. Őshazája Délkelet-Ázsia, Japán területe.

Levelével díszítő növény, melynek levelei párosan szárnyalt, összetett levelek, melyek 2 méter hosszúra is megnőhetnek. A Cycas revoluta a pásztorbotra emlékeztető fiatal leveleiről kapta a nevét. A fiatal levelek levélkéi befelé göngyölten nőnek. A levelek éle éles, vége szúrós. Az új levelek növesztése közben fokozatosan elveszti az alsó leveleket, így alakul ki a törzse.

Virága csak természetes környezetben fejlődnek, szobanövényként tartva nem virágzik. A pálma kétlaki növény, hímivarú virágai tömör toboz alakúak, nőivarúak félgömb alakúak, melyekben található a magkezdemény.

Törzse vaskos, pikkelyes, melyből nőnek a levelei. Eleinte gumó alakú, majd folyamatosan nyúlik az évekkel.

Természetes élőhelyén 3 méter magasságig is megnőnek. Lakásban leginkább 1-2 méterig nőnek. Nagyon lassú növekedésű, évente maximum egy levélkoszorút növeszt.

Cikász pálma gondozása, igénye

Gondozása nem túl bonyolult, könnyen tartható lakásban, ha az alap igényeire figyelünk meghálálja a törődést. Szeret a szabad levegőn lenni, ezért ha tehetjük, nyáron tegyük ki őket a kertbe, teraszra.

Cycas fényigénye

Szereti a napfényt és a világos helyet. Rakhatjuk közvetlen napos helyre.

Hőigénye

Napos, meleg helyet kedveli, így nyáron kitehetjük a szabadba. Leginkább ilyenkor hozza a friss hajtásokat. Télen 12-15 fokos hőmérsékletet kedveli. Mivel nem fagytűrő így semmiképpen ne hagyjuk kint a kertben.

Cycas revoluta.Düsseldorf

Cikász pálma vízigénye

Nyáron közepesen öntözzük, ne hagyjuk a földjét teljesen kiszáradni. Rendszeresen permetezhetjük a levelét, mert szereti a párás, meleg környezetet. Télen pihenési időszakra van szüksége, így ilyenkor csak nagyon keveset locsoljuk. Csak annyira, hogy ne száradjon ki teljesen a földje. 

Kerüljük a pangó vizet, mert a gyökerek rothadásnak indulnak.

Cikász tápoldatozása

Tavasztól őszig tápoldatozzuk, kéthetente egyszer, nem túl erős tápoldattal. A fiatal 1 éves növények nem igénylik a tápoldatot.

Cycas revoluta egyéb igényei

A növény mérgező nyers állapotban. Főzve, sütve keményítőben gazdag ételt ad a szágót. Innen is a szágó pálma név. 

Az elszáradt, elöregedett leveleket nyugodtan levághatjuk a törzséről.

Cikász pálma átültetése, szaporítása

A növény nagyon lassú növekedésű, átültetése 3-4 évente javasolt általános virágföldbe.

Szaporítása leginkább magról történik, nagyon hosszú évek alatt. Nem könnyű szaporítani, mivel nagyon meleg 30 fokos hőmérsékletet igényel.

Szaporíthatjuk hajtásról is. Ilyenkor a törzsön megjelenő oldalhajtásokat levágva ültetjük földbe.

Mindkét esetben nagyon meleget igényel és hónapok után kezd el gyökeresedni és jelennek meg csak az első friss hajtások. 

Japán cikász betegségei, kártevői és védekezés ellenük

Nem érzékeny növény a betegségekre, kártevőkre, a leginkább előforduló károsítója a takácsatka. 

  • Sárguló levelek: Kevés párát jelez, túl száraz, meleg helyen tartjuk. Párásítsuk többet növényünk.
  • Lehulló levelek: Túlöntözés jele.
  • Nem fejlődik növényünk: Kevés fényt kap, tegyük naposabb, világosabb helyre.
Hogyan tartsuk távol a macskát a kertünktől

Hogyan tartsuk távol a macskát a kertünktől?

A macskák kedves házi kedvencek, de ha szabadon kóborolnak a környéken, komoly problémákat okozhatnak a kertekben. Sokan panaszkodnak arra, hogy a macskák felkaparják a frissen ültetett ágyásokat, tönkreteszik a növényeket, vagy éppen a kertben végzik el dolgukat. Ez nem csak esztétikai szempontból kellemetlen, de egészségügyi kockázatokat is rejthet magában.

Virág leírása »