A lepkeorchidea ma ez egyik leggyakrabban vásárolt és ajándékozott orchidea fajta. Elterjedését nemcsak a sokszínű és gyönyörű virágjainak köszönheti, hanem elérhető ár fekvésének is. Nagyon hálás és mutatós virágzó szobanövény, mely hosszan tartó virágai és könnyű tartása miatt sok ember egyik kedvenc virága lett.
A Phalaenopsis orchidea ma már nemcsak a kertészetekben, hanem időszakosan a szupermarketekben is megtalálható. A lepkeorchidea ára nagyban függ méretétől, egy vagy több szálas kialakításától, de már kb.: 1500 Ft ártól akár több ezres ár között is megvásárolható.
Phaleonapsis eredete, leírása
A lepkeorchidea vagy pillekosbor, latinul pedig Phalaenopsis Délkelet-Ázsiában, a Fülöp-szigeteken és Észak-Ausztráliában található meg őshonosan. A levelei kerekded formájúak, sötétzöldek, a virágszára általában magasra törő és erős, amelynek a felső részén találhatjuk a sok szép virágát. Az igényeit betartva, megfelelő körülmények mellett a virágai gyönyörűek és élénkek, a szivárvány valamennyi színében megtalálhatóak. A fajtól függő, hogy mikor virágzik, lehet tavasszal, nyáron, ősszel, de akár télen is, a hibrid változatoknál ráadásul évekig csodálhatjuk a virágzást.
Latin neve: Phalaenopsis sp.
Egyéb nevei: pillekosbor
Lepkeorchidea gondozása, igénye
A pillekosbor hatalmas népszerűségnek örvend, hiszen olyan gyönyörű akár bármelyik orchidea, de a Phalaenopsis orchidea gondozása, tartása jóval egyszerűbb. De ez nem azt jelenti, hogy nem kell vele törődni, természetesen az alap igényei ennek a fajtának is megvannak, a rendszeresség is fontos.
Pillekosbor fényigénye
A fényt tekintve átlagosnak mondható, a világos helyeket kedveli, de akár félárnyékos helyen is jól eléldegél, bár ez az erős színe rovására megy. Ne tegyük ki közvetlen, tűző napsugaraknak, hiszen azt nem bírja. A levelei könnyen megbarnulnak és lehullanak a forró napsütés hatására.
Lepkeorchidea hőigénye
A lepkeorchidea a kellemes, meleg helyeket kedveli, így számára tökéletes a lakásban tartott életmód. A fagyot és a huzatot nem bírja, így ne tegyük közvetlen az ablak mellé. A fűtőtest közelsége sem tesz neki túl jót, így azt is kerüljön. A szobahőmérséklet számára a legjobb, tehát a kb. 20-22 fokos meleg.
Phaleonapsis vízigénye
A pillekosbor öntözésének a titka a mérsékelt, de rendszeres öntözés, hiszen nem szabad túlöntözni, az elárasztás hatására levelei elrothadhatnak, de az sem jó, ha a földje száraz, nyirkosan kell tartsuk. Az öntözővíz minősége elég fontos, használjuk lágy esővizet vagy ioncserélt változatot.
Locsolást többféleképpen végezhetjük. Vagy hagyományosan locsoljuk locsolókannával, mint a többi növényünk vagy akár megmeríthetjük cserepestől virágunk egy vödör vízben, majd hagyjuk lecsöpögni, és utána rakjuk vissza a megszokott helyére az orchideát.
TIPP:
A letakarás lehet minden nap este héttől – reggel nyolcig, akár egy papírdoboz segítségével is.
Az őshazáját tekintve ez az orchidea faj szereti a párás helyeket, sőt nagyon igényli is. Nyugodtan közvetlen permetezéssel biztosíthatjuk számára, hogy ne legyen száraz a levegő.
Tápoldatozása
A tápoldatozásra is szükség van a lepkeorchidea esetében, hiszen a megfelelő fejlődését tápanyagpótlással biztosíthatjuk. Ezt a nyár folyamán végezzük el kéthetente, keverjük a megfelelő töménységben az öntözővízhez az orchidea tápoldatot. A boltokban kapható kifejezetten orchidea tápoldat, ez tökéletes számára. Vagy kaphatók csepegtetők is, melyek a földbe szúrva folyamatosan adagolják a tápanyagot a növénynek.
TIPP:
Ha nem szeretnénk orchidea tápot külön venni akkor a virágzó tápoldat is megfelelő neki, viszont hígítsuk jobban, mert ha túl erős az megégetheti.
Lepkeorchidea tartása virágzás után - átteleltetése
A virágok folyamatosan elszáradnak és leesnek majd, ezután csak az üres virág szár marad. Ezt a szárat vágjuk le az alsó szárcsomó felett. Virágzás után a növény nyugalmi időszakra vonul. Ekkor kezdjük el kevesebbet locsolni és teljesen hagyjuk el a tápoldatozást.
Ha azt szeretnénk, hogy az orchideánk következő évben is virágozzon akkor egy úgynevezett rideg tartást érdemes csinálni neki, mikor is kevesebb vizet kap és hidegebb helyen tartsuk. A bimbók kialakulásához szüksége van egy hideg hatásra, mely segíti a fakadást. Enélkül lehet következő évben egyáltalán nem fog virágot hozni.
Ha szobanövényünk újra fog virágozni akkor a növény egy vagy több szárat növeszt, mellyen megjelennek majd a virágbimbók szépen sorban. Amennyiben a virágszár megjelent, akkor kezdjünk el több vizet adni neki és adjunk neki tápoldatot is, mert elengedhetetlen a megfelelő tápanyag a virágok kifejlődéséhez. A szár mellé érdemes karót szúrni és a mellett folyamatosan vezetni, mert akkor egyenes virágszárunk lesz, ami elbírja a virágokat is.
Lepkeorchidea átültetése, szaporítása
Átültetése:
Az átültetésre kb. 2 évente van szükség, ekkor tegyük új, friss ültetőközegbe, számára a hagyományos virágföld nem lesz megfelelő, mivel léggyökerei megfulladnak a sűrű, hagyományos földkeveréktől. Használjunk speciális orchidea földet vagy keverjünk össze fakérget, háncsot, granulátumot és abba rakjuk.
Szaporítása:
A szaporítása más orchideafajoktól eltérően, nem álgumóval történik, hanem a sarj leválasztásával vagy pedig tőosztással lehet.
A lepkeorchidea betegségei, kártevői és védekezés ellenük
A pillekosbort sajnos egyaránt betegségek és kártevők is megtámadhatják. Többnyire pedig a figyelmetlen és rendszertelen gondozás miatt.
A túlöntözése és elárasztása vezethető a gombabetegségek megjelenéséhez.
A nem rendszeres és kellő mennyiségű párásítás hiányában, a száraz levegőn nagyon könnyen megtámadhatják a pajzstetvek.
A túl sötétben való tartás pedig az új bimbók lehullásához, majd elpusztuláshoz vezethet.
Tanácsok az egészséges lepkeorchidea megvásárlásához
Mikor kiválasztjuk virágunkat mindenképp nézzük meg a következőket ahhoz, hogy sokáig virágzó és egészséges növényt vigyünk haza vagy épp adjunk ajándékba:
- Gyökerei zöldek, élettelik és behálózzak a cserepet.
- Sok bimbót tartalmaz – melyek közül még csak pár nyílt ki.
- A bimbók egészségesek és világos, élénk színűek. A barna, szárazabb már nem fog virágot hozni.
- Levelek erősek, kemények.
Amennyiben sikerült kiválasztani az egészséges, életteli lepkeorchideát, akkor figyeljünk arra, hogy visszük haza. Mivel a virágok, bimbók nagyon érzékenyek, így könnyen lepattanhatnak fizikai behatásra vagy a hideg hőmérsékletre.
Ezért minden esetben kérjük, hogy fóliába legyen becsomagolva, ha hideg az időjárás akkor csomagolópapírba is mindenképp, nehogy megcsapja a kinti hidegebb hőmérséklet. Már annyi elég neki, hogy a bolt bejáratától az autóig elvisszük, már akkor megfázhat!
Otthon természetesen egyből legyen kicsomagolva a papírból, fóliából a csodaszép orchideánk!
További orchidea fajták:
Cymbidium csónakorchidea gondozása ápolása lakásban
Az orchideák sokszínűsége és rengeteg fajtája megtalálható világszerte. Különlegességének köszönhetően Orchidea kiállításokat csodálhatunk meg több országban is évente.
Hogyan tartsuk távol a macskát a kertünktől?
A macskák kedves házi kedvencek, de ha szabadon kóborolnak a környéken, komoly problémákat okozhatnak a kertekben. Sokan panaszkodnak arra, hogy a macskák felkaparják a frissen ültetett ágyásokat, tönkreteszik a növényeket, vagy éppen a kertben végzik el dolgukat. Ez nem csak esztétikai szempontból kellemetlen, de egészségügyi kockázatokat is rejthet magában.
Angol vadborostyán (Hedera helix) ápolása, gondozása
Az angol vadborostyán, vagy tudományos nevén Hedera helix, egy rendkívül népszerű szobanövény. Szívós és alkalmazkodó képessége miatt ideális választás beltéri növénykedvelők számára. Ezenkívül dekoratív levelei különleges megjelenést kölcsönöznek minden otthonnak.
Fátyolaszparágusz (Asparagus setaceus) ápolása, gondozása
A fátyolaszparágusz (Asparagus setaceus), más néven selymes spárga, egy népszerű szobanövény, amely kecses, páfrányszerű leveleivel díszíti otthonunkat. Könnyen gondozható, és különleges megjelenésének köszönhetően a növénykedvelők kedvence. Ebben a cikkben bemutatjuk a fátyolaszparágusz gondozásának legfontosabb szempontjait, hogy növényed mindig egészséges és szép maradjon.