A viaszvirág, latin nevén, Hoya carnosa, röviden csak Hoya egy porcelánra emlékeztető, körben elhelyezkedő, általában fehér virágú növény, amelyet neveznek még Mária könnyének is. A nemesítőknek hála már nem csak a megszokott fehér színű változat kapható, hanem nagyon sok másik is.
Sokan mondják, hogy ha megvesszük egy fajtáját, nemsokára már vásárolnánk a következőt, hiszen olyan gyönyörű és szerethető a viaszvirág.
Viaszvirág eredete, leírása
Az őshazája Ausztrália és a Távol-Kelet, a kúszónövények közé tartozik, az Apocynaceae családba tartozó trópusi növények nemzetségének tagja, amely nemzetséghez mintegy 200-300 faj tartozik. Erős, vastag, sötétzöld levelei vannak, amelyet viaszréteg borít, a virága csillag alakú és ritka, kissé porcelánra emlékeztető.
Latin neve: Hoya carnosa
Ismert nevei még: viaszvirág, porcelánvirág ,viaszszőlő, viasznövény, Mária könnye virág
Viaszvirág gondozása, igénye
Az igényeit tekintve, átlagosnak mondható, de van egy-két dolog, amire különösen kell figyelni, így nem a legigénytelenebb és egyszerűbb virág, de a csodás külseje megéri ezt a kis odafigyelést, törődést. A szárai elérhetik akár a 3m hosszúságot is, ezért érdemes egy rácsra vagy huzalra felfuttatni, vagy magasabb függő kaspóban elhelyezni.
Hoya carnosa fényigénye
Télen és nyáron is igényli a sok fényt, így helyezzük ablak közelébe, de ne tűző napra. Ha a növény sötét helyen van, kevés fényt kap hosszú szárakat növeszt, amin nincsenek levelek és virágozni sem fog.
Ha szeretnénk kirakni erkélyre, teraszra nyáron, akkor érdemes már áprilisban szoktatni a naphoz, mert ha később kezdjük el akkor megéghetnek a viasz virág levelei.
Hőigénye
A természetes, trópusi környezete miatt, az egyenletes kb. 18-25 fokos meleget kedveli, de ennél magasabb hőmérsékleten is jól érzi magát. Télen is biztosítanunk kell számára a legalább 15 fokot. Hűvös helyen lehullajtja virágait.
Viaszvirág vízigénye
A viaszvirágot se nyáron se télen nem szabad túlöntözni, csak mérsékelten. A levelek könnyen elfonnyadnak, lehullanak, a gyökerei pedig elrothadhatnak. Tavasztól őszig bővebben locsoljuk, mint télen. Két öntözés között pedig hagyjuk, hogy a földje kiszáradjon.
A nyári nagy melegben rendszeresen permetezzük, mert a túl száraz levegő is akadályozhatja a virágzását. Ha virágzik, akkor ne permetezzük.
TIPP:
Szabadtéren és szobanövényként is tarthatók. Általában függő növényként mutatnak a legszebben, függő kaspóban, vagy magasabb polcon elhelyezve.
Viaszvirág tápoldatozása
A viaszvirágot a tavasztól őszig terjedő időszakban kéthetente érdemes tápoldatozni, káliumtartalmú tápoldattal az öntözővízhez keverve. A túltáplálással is vigyázni kell, mert pont az ellenkezőjét érthetjük el, a virágzás rovására mehet, sőt még a virágtalanságot is. De a virágzás elmaradását tápanyaghiány is okozhatja, így tartsuk be a mennyiségét és gyakoriságát.
Ne adjunk magas nitrogéntartalmú tápoldatot, mert a nitrogén túladagolása a szintén a virágzás kimaradásához vezet.
Hoya carnosa átültetése, szaporítása
Átültetése
Lassan fejlődő növénynek mondható, így elegendő 3-4 évente átültetni. Nem szabad bolygatni (évenkénti átültetés), mert ez is okozhatja a virágzás elmaradását.
Viaszvirág szaporítása levélről, hajtásról
Levéldugvánnyal vagy hajtásdugvánnyal szokták szaporítani tavasztól nyár elejéig. Vágjunk le egy oldalhajtást, majd helyezzük egy tőzeges-homokos földbe, kb. 1cm mélyen. A jól levágott dugványok, melegebb, világos helyen, még vízbe állítva is jól gyökeresednek. Ezt követően borítsuk be műanyag fóliával, hogy biztosítsuk számára a magas páratartalmat.
Miért nem virágzik a viaszvirág?
A viaszvirág virágzása nagyban függ a körülményektől a megfelelő tápanyagoktól, ápolástól. A Hoya gondozása során gondoskodnunk kell a megfelelő fényről és a tápanyagokról, mert a viaszvirág nem virágzik számára nem ideális környezetben.
Viaszvirág nem virágzik:
- Kevés fény, sötétben tartás során.
- Kevés tápanyag utánpótlás, kevés nitrogén pótlás során.
- Nagyon száraz levegő.
Viaszvirág virágoztatása:
A viasz virág újravirágoztatása nem bonyolult feladat, csak meg kell adni neki a szükséges igényeit.
A bimbók kialakulásáig olyan NPK (nitrogén-foszfor-kálium tartalmú műtrágya) műtrágya ajánlott, aminél magas a kálium és foszfor és alacsony a nitrogén tartalom. Általában ilyenek a virágos növény tápoldatok.
Emellett kapjon elegendő nedvességet, párát és kerüljön napos helyre.
Viaszvirág betegségei, kártevői és védekezés ellenük
A viaszvirágnak igen kevés kártevője van.
A leggyakoribb kártevői:
- levéltetvek,
- pajzstetvek,
- gyapjastetvek
- gyökérgubacs-fonálféreg.
Talán a legkártékonyabb gyökérgubacs-fonálféreg, ami a szabadföldi termesztésnél a legjellemzőbb. A növény megmenthető, ha minden fertőzött növényrészt (gyökér) levágunk és teljes földcserét végzünk.
Sötét hely, kevés fény: hosszú szárakat növeszt, amin nincsenek levelek és virágozni sem fog.
Túltáplálás, alultápoldatozás, magas nitrogén tartalmú tápoldat: a virágzás elmaradását okozhatja.
Túlöntözés: A levelek könnyen elfonnyadnak, lehullanak, a gyökerei pedig elrothadhatnak
Így válassz akkumulátoros sövénynyírót
Az akkumulátoros sövénynyírók egyre népszerűbbek a kerttulajdonosok körében, hiszen a vezeték nélküli szabadság kényelmével párosítják a csendes és környezetbarát működést. Azonban a piacon elérhető széles választék miatt nem mindig egyszerű eldönteni, melyik modell felel meg leginkább az egyéni igényeknek. Ebben a cikkben részletesen bemutatom, mire érdemes figyelni akkumulátoros sövénynyíró vásárlásakor, hogy a lehető legjobb döntést hozhasd meg.
A természet, a növények és az élővilág mesterei, avagy a kertész szakma szépségei!
A kertészkedés több mint hobbi, vagy épp pusztán fizikai munka – igazi életforma, hivatás, ami összeköti az embert a természettel, a növényekkel, az élővilággal, vagyis lényegében mindennel, ami körülöttünk van és igazán számít.
Téli virágok, amelyek feldobják a kertet és az otthont
Amikor beköszöntenek a hideg hónapok, sokan hajlamosak elfelejteni. A tél is tele van olyan növényekkel, amelyek feldobják a kertet és a lakást. Ebben a cikkben olyan téli virágokat mutatunk be, amelyek a hideg időben is színt és vidámságot csempésznek a mindennapjaidba.