Aloe Vera vagy Orvosi aloé nagyon közkedvelt gyógynövény manapság a jótékony hatású nedveinek köszönhetően. Számtalan kozmetikai termékben felhasználják, mert kedvező a bőr regenerálásban, gyógyításban, sőt italok, juice-okban is megtalálható már. Nagy előnye, hogy otthoni körülmények között is könnyen nevelhető, sőt felhasználható. A gyógyhatás mellett rendkívül jó légtisztító növény és mutatós fiatal és idősebb növényként is a lakásban és kertben egyaránt. Az aloe vera gondozása nagyon egyszerű, így mindenkinek ajánlott.
Az aloe vera egyben egy nagyszerű dísznövény, de gyógynövényként is funkciónál. A tartása elég megoszló, van, aki csak gyógyhatása miatt nevelgeti, van aki pedig külseje miatt. Egy gyakori tévhit szerint az aloe vera egy kaktusz, pedig a pozsgások közé tartozik. A különlegessége, hogy a teljes növény mindössze 1,5%-a szilárd, a többi mind víz. A vastag levelei tartalmazzák azt a gyógyhatású zselét, amely például bőrsérülésekre is jó. Évelő növény, így megfelelő gondozás mellett jó sok évig díszítheti otthonunkat, használhatjuk ki érdekes gyógyhatását.
Latin neve: Aloe Vera
Magyar neve: Orvosi aloé
Aloe vera gondozása, igénye
Akár a kertben, akár a lakásunkban is tartható, mind a két helyen elél, csak az alapvető igényeire van szüksége bent és kint egyaránt. Az aloe vera gondozása lakásban nem bonyolultabb, mint kertben. Általános szükségletű növénynek mondható, egy-két dologra kell gondozása során jobban odafigyelni.
Aloe fényigénye
Az aloe vera a világos, napos helyeket kedveli, de a tűző naptól kíméljük, a levelei könnyen elszíneződhetnek. Nyáron kihelyezhetjük erkélyünkre, kertünkbe, ahol nem éri közvetlen napfény órákon keresztül.
Aloe vera növény hőigénye
Nyáron kedveli a szoba hőmérsékletet, a meleget is, de ne tegyük ki a nyári 35-40 fokos melegnek. Télen viszont biztosítanunk kell számára a hűvösebb kb. 5 fokos hőmérsékletet, így érdemes ekkor előtérbe, folyosóra helyezni, ahol nincsen radiátor.
Orvosi aloé vízigénye
Dél-Amerika sivatagos részéről származik, így vízigénye alacsony, elméletileg fél évet is kibírna víz nélkül. Nem szabad túllocsolni, hiszen a gyökerei elrothadhatnak. Az aloe vera öntözése akkor a legmegfelelőbb, ha a földje teljesen kiszáradt. Ez kb. nyáron 2-3 hetente egy locsolást jelent, télen pedig havi egyszer is elég.
TIPP:
Megvásárlás után ha könnyű műanyag cserépben van, érdemes egy nehezebb agyag cserépbe átültetni, mivel elég kicsik a gyökerei, a levelei viszont nehezek, húsosak. Így elkerülhetjük a felborulását.
Tápoldatozása
Tápoldatozásra nincs szüksége, átültetések során megkapja a szükséges tápanyagokat.
Ha mindenképp szeretnéd tápoldatozni, akkor speciális pozsgásoknak alkalmas tápoldattal tedd.
Aloe átültetése, szaporítása
Aloe vera átültetése:
Évente érdemes átültetni a megfelelő, egészséges fejlődés érdekében. De két évente mindenképp. Ezt ősszel végezzük el, semmiképp sem nyáron.
Átültetésre alkalmas aloe vera föld keverék: általános virágföld és homok fele-fele arányban összekeverve.
Aloe vera szaporítása:
Ha szaporítani szeretnénk az aloe veránkat, mindenképp ellenőrizzük le, hogy van e rajta új, zsenge hajtás. Ezt könnyen megkülönböztethetjük, hiszen gyengébb, világosabb zöld színű, mint a növény többi része. A folyamat elvégzéséhez ki kell emelnünk az egész növényt, majd óvatosan leválasztani a kis hajtásokat. Ezután a régi, „anyanövényt” ültessük vissza eredeti cserepébe, a leválasztott picit pedig egy kb. 10 cm-es cserépbe, amelynek lyukas az alja.
Tartsuk szobahőmérsékleten, a földje pedig legyen egészséges, tőzegben gazdag, homokkal lazíthatunk rajta egy kicsit. A kis sarjakat helyezzük a földbe, kb. 2 cm mélyen, locsoljuk meg bőségesen. Az elhelyezése legyen világos, meleg, de nem tűző napos helyen.
Ha netán megsértettük a friss sarjakat, akkor ne ültessük el egyből. Hagyjuk pár napig szabadon, hogy a sérülések regenerálódjanak, majd ezután ültessük őket földbe.
Aloe Vera betegségei, kártevői és védekezés ellenük
Alapvető hibák, amelyeket sokan elkövetnek: túlöntözés, tűző napfény.
Ezekre nagyon oda kell figyelni, mert könnyen elpusztulhat tőle a növényünk, de ezeken kívül nem jellemző az aloe vera megbetegedése.
A növény remekül jelzi az igényeit, problémáit:
- Sok vizet kap: levelei sárgulnak, majd szétesnek. Ilyenkor hagyd kiszáradni a földjét és távolítsd el a beteg leveleket.
- Kevés vizet kap: levelek elvékonyodnak, széleik fodrosodnak. Öntözéssel segíthetsz rajta.
- Kevés napfény: a levelek a földhoz simulnak, alacsonyan vannak. Érdemes áthelyezned kicsit naposabb, világosabb helyre.
- Tűző nap: levelek barnulnak, mivel könnyen megégnek. Tedd olyan helyre ahol a délelőtti napfényt kapja és a délutánit nem.
Javaslatok a növény megvásárlásához:
Fontos tudnivaló!
A fiatal aloe vera nem rendelkezik gyógyító hatással, így a fiatal növényeket nem használhatjuk fel erre a célra. Kb. 4-5 éves korában éri el azt a fejlettségi szintet, amikortól ilyen jellegű felhasználásra alkalmas lesz.
Mire használható az Aloe vera növény?
Az orvosi aloe vera gyógyhatása nagyon sokrétű. A levelében található zselés, gél állagú nedv alkalmas a bőr regenerálására, fájdalom enyhítésére, a bőr hámosítására. Kitűnő gyulladáscsökkentő, vérzés csillapító és fertőtlenítő hatású.
Ezekre használd nyugodtan:
- rovarcsípés,
- enyhe égési sérülés,
- horzsolás,
- herpesz,
- leégés
Hogyan használd az orvosi aloét:
A 4-5 évnél idősebb növények alkalmasak, melyeknek egyszerűen a egy éles késsel vágd le a kívánt mennnyiséget egy idősebb, alsó levélből. A benne található átlátszó nedvvel kend be a sérült bőrfelületet és hagyd rajta amíg kellemes. (pár perc, több óra akár)
Számtalan termék választható a piacon, melyek hatóanyaga és hatása nagyon különböző. Az Aloe Vera frissen szedett levelei 240-nél is több hatóanyagot tartalmaznak, melyek közül a fő hatóanyag az acemannán. Kiváló minőségű aloe tartalmú gyógykészítmények, juice-ok online is megvásárolhatók.
Gyógyhatása mellett rendkívül jó légtisztító növény az aloe vera, a levegő formaldehid tartalmát szűri meg!
Így válassz akkumulátoros sövénynyírót
Az akkumulátoros sövénynyírók egyre népszerűbbek a kerttulajdonosok körében, hiszen a vezeték nélküli szabadság kényelmével párosítják a csendes és környezetbarát működést. Azonban a piacon elérhető széles választék miatt nem mindig egyszerű eldönteni, melyik modell felel meg leginkább az egyéni igényeknek. Ebben a cikkben részletesen bemutatom, mire érdemes figyelni akkumulátoros sövénynyíró vásárlásakor, hogy a lehető legjobb döntést hozhasd meg.
A természet, a növények és az élővilág mesterei, avagy a kertész szakma szépségei!
A kertészkedés több mint hobbi, vagy épp pusztán fizikai munka – igazi életforma, hivatás, ami összeköti az embert a természettel, a növényekkel, az élővilággal, vagyis lényegében mindennel, ami körülöttünk van és igazán számít.
Téli virágok, amelyek feldobják a kertet és az otthont
Amikor beköszöntenek a hideg hónapok, sokan hajlamosak elfelejteni. A tél is tele van olyan növényekkel, amelyek feldobják a kertet és a lakást. Ebben a cikkben olyan téli virágokat mutatunk be, amelyek a hideg időben is színt és vidámságot csempésznek a mindennapjaidba.