A gardénia egy örökzöld, fás cserje, mely fényes zöld levelei és fehér-krémfehér jázmin illatú virágaival a kertben, teraszon és lakásban is tartható. Kedvelt növény, hisz nemcsak illatos és csodaszép, hanem sötétzöld, fényes leveleivel egész évben mutatós növény. A kertészetekben mérettől függően a gardenia ára 1500 – 8000 Ft-ig is megtalálható.
Latin neve: Gardenia jasminoides
Gardenia jasminoides eredete, leírása
A gardénia, latinul Gardenia jasminoides őshazája Japán és Kína, ezeken a területeken cserje méretűre is megnőhet, míg hazánkban dísznövényként fordul elő. A külseje nagyon különleges és elegáns. Örökzöld növény. A szépségének fő oka a hófehér – krém nagy méretű virága, amelyet tavasztól őszig csodálhatunk. A virág érdekessége, hogy egyes helyeken illóolajat készítenek belőle, melynek számos kedvező hatása van. A levelei sötétzöldek és kerekded alakúak, a felszíne fényes, a levélzete pedig tömött.
Gardénia gondozása, igénye
A cserepes gardénia gondozása nem túl bonyolult, de az igényeit és a megfelelő körülményeket biztosítani kell számára, ezekre igen érzékeny. Kezdő és tapasztalt kertészek számára is tökéletes választás lehet, mert a kellő odafigyelést kárpótolja a gyönyörű megjelenése.
Gardénia fényigénye
A fényre igen „hisztis” a gardénia, a világos helyeket kedveli, akár a félárnyékos helyeken is elél, de nagyon nem bírja a tűző napot, ettől óvjuk meg. A közvetlen napsugarak a leveleinek a lehullását eredményezhetik, súlyosabb esetben akár az elpusztulását is.
Hőigénye
A hőigénye viszonylag magas, az állandó szobahőmérsékletet szereti. Nyáron +22-24 °C-on érzi jól magát. Olyan helyre tegyük, ahol nem változik gyorsan a hőmérséklet, tehát ne helyezzük közvetlenül a fűtőtest mellé, ablak elé, hiszen egyik sem tesz neki jót. A huzattól is védjük meg. A téli fagyos időszak alatt is biztosítsuk számára a folyamatos 18-22 fokot. Fagyérzékeny ezért ha teraszon vagy kertben tartjuk akkor a hideg beállta előtt be kell vinnünk, mert -5 °C fokig bírja.
Gardénia vízigénye
A gardénia rendszeres és nagy mennyiségű vizet igényel. Ne hagyjuk a földjét teljesen kiszáradni, tartsuk állandóan közepesen nedvesen, ne árasszuk el rengeteg vízzel sem, hiszen a gyökerei is elrothadthatnak. Az öntözővíz legyen lágy, akár ioncserélt- vagy esővíz. A nyári vízmennyiséghez képest télen csökkentsük az öntözés gyakoriságát és mennyiségét is, ekkor nincs akkora szüksége rá.
Gardenia jasminoides tápoldatozása
A tápoldatozás szükséges a gardénia számára, hiszen szüksége van a megfelelő mennyiégű tápanyagra, nyomelemre. A megfelelő töménységben hígítsuk fel az öntözővízzel. Ezt végezzük el kb. kettő hetente márciustól-októberig. A téli hideg során nincs szükség erre, mert ekkor a passzív időszakát éli.
TIPP:
Nyáron ki lehet rakni a kertbe, teraszra, de félárnyékos, tűző naptól mentes helyen marad szép.
Gardénia tartása virágzás után - teleltetése
A növény nem egyszerre hozza a virágait, azok folyamatosan nyílnak, ezért is tud akár hat hónapon keresztül virágozni. A levirágzás során a az elszáradt virágokat mindenképp szedjük le a növényről, hogy helyet biztosítsunk az újaknak.
A virágzás után ha még kellemes nyárias az idő akkor ugyanúgy ápoljuk ahogy eddig. A tél beköszöntével viszont érdemes hűvösebb helyre rakni ( 18-22 °C). Ekkor kevesebbet kell öntözni és tápoldatozni sem szükséges.
Újravirágoztatás:
Sokan kérdezik, hogy miért nem virágzik a gardénia virág? Nagyon sokszor az a probléma, hogy nem megfelelőek a körülmények a rügyek kialakulásához. Fűtött, meleg lakásban szinte sosem virágzik újra.
Nézzük is mi szükséges az újravirágoztatáshoz:
- Megfelelő hőfok a nyugalmi időszakban is: 18-22 °C. Állandó hőmérsékletet biztosítsunk, mert érzékeny a hőingadozásra.
- Megfelelő páratartalom a rügyek megjelenésekor. Ha nincs elég pára akkor a növény ledobja a rügyeket. Fontos, hogy amint a rügyek elkezdenek kinyílni, ne permetezzük azokat, mert barna foltok lehetnek a szirmokon.
- A virágzáshoz szüksége van elegendő tápanyagra, rendszeresen tápoldatoznunk kell. (márciustól-októberig). Szükséges kálium-foszfor a növekedéshez, virágzáshoz. Érdemes vas tartalmú tápoldatot beszereznünk, mert ez is kedvező a virágoknak. (kerüljük a kálcium, magnézium tartalmú tápoldatokat)
- Szereti az enyhén savanyú talajt, a virágzáshoz is szüksége van a savas talajra. Mivel idővel a talaj savassága csökkenhet érdemes lehet időnként citromsavas vízzel öntözni, hogy megtartsuk a megfelelő pH értéket.
Gardénia virágzás elmaradásának okai röviden:
- Alacsony hőmérséklet.
- Száraz levegő.
- Tápanyagok hiánya vagy túlzott tápanyag ellátás.
- Világítás – napfény hiánya.
- Talaj savasságának hiánya.
- Túl kemény öntözővíz használata.
Gardénia átültetése, szaporítása
Átültetése:
Átültetésre körülbelül két-három évente van szükség, illetve akkor, ha a növény kinőtte a cserepét. Az átültetést a tél végén, a tavasz beköszöntével tegyük meg, semmiképpen nem mikor virágzik, hiszen érzékeny az átültetésre. A számára legtökéletesebb a tőzeges, kissé savanyú kémhatású talaj, az ültetéshez is ezt használjuk.
Gardénia szaporítása:
A gardénia szaporítása hajtásdugványról a legegyszerűbb. Távolítsuk el a fiatal, de már kifejlődött hajtásokat, ültessük külön és biztosítsuk számára az állandó meleget és nedvességet, ekkor indul meg a gyors növekedés. A meleg biztosítását az edény/cserép lefedésével érhetjük el.
Gardenia jasminoides betegségei, kártevői és védekezés ellenük
A gardénia nem egy betegeskedő növény, jellemzően nem kap el semmit és nem támadja meg semmi, tehát a kártevők is elkerülik.
Talán leggyakoribb lehetnek a levéltetvek, takácsatkák.
A megbetegedése, elpusztulása pusztán a gondatlanságból adódhat, persze ezt elkerülhetjük, ha rendszeren és figyelmesen biztosítjuk igényeit.
Sárguló levelek és levélhullás: kevés víz eredménye.
Levelek lehullása: a tűző napfény okozza.
Lehulló bimbók: kevés páratartalom, száraz talaj.
Barna foltok a szirmokon: a permetezés eredménye, a virágokat nem szabad permetezni.
Tartsuk be ezeket a tippeket és nem lehet gond!
Gardénia virág igényei röviden:
- A világos, félárnyékos helyeket kedveli, óvjuk a tűző napfénytől.
- Nyáron 22-24 °C, télen 18-22 °C az ideális.
- Nem bírja a hőingadozást és a huzatot.
- Rendszeres és nagy mennyiségű vizet igényel.
- Fontos a megfelelő páratartalom
- Átültetés 2-3 évente, savanyú talajba.
- Érzékeny az átültetésre, virágzás előtt tavasszal érdemes csak.
- Rendszeresen tápoldatozzuk márciustól-októberig.
Fotók: dreamstime.com
Virágok és mosóparfümök: Hogyan hozzák be a természet frissességét a ruháidba?
A virágok régóta a természet legvarázslatosabb ajándékai közé tartoznak – színesek, illatosak, és egy pillanat alatt képesek megváltoztatni hangulatunkat. De mi lenne, ha nem csak vázában csodálhatnánk őket, hanem a ruháink illatába is beépíthetnénk a virágok frissességét? A virág illatú mosóparfümök erre kínálnak tökéletes megoldást: lehetőséget adnak arra, hogy a természet illatát a mindennapjainkba csempésszük. Nézzük meg, hogyan választhatod ki a hozzád leginkább illő virágos mosóparfümöt, és milyen módon járulhatnak hozzá a ruháid, sőt, az egész megjelenésed finomabbá, elegánsabbá tételéhez!
Minden, amit a kertfüvesítésről tudni kell
A kertfüvesítés nemcsak esztétikai szempontból fontos, hanem hozzájárulhat a környezet javításához is. A jól karbantartott gyep megfelelő talajt biztosít a gyerekeknek játszani, pihenéshez, vagy akár kerti összejövetelekhez is ideális lehet. Azonban a tökéletes gyep kialakítása nem egyszerű feladat, alapos tervezést és figyelmet igényel. Ebben a cikkben összegyűjtöttük mindazt, amit a kertfüvesítésről tudni érdemes, hogy az eredmény ne csak szép, hanem tartós is legyen.
Kerti munkák a téli időszakban
A kerti munkák szerelmesei számára a téli időszak nem a legideálisabb. Hiszen a hideg beköszöntével igencsak korlátozott a növényekkel töltött idő. Azonban az őszi-téli időszakban is vannak lehetőségeink, amennyiben megfelelően megtervezzük azt. Nézzük, hogy miket kell figyelembe vennünk.