Napjainkban az tűlevelű aszparágusz, az Asparagus fajták nem örvend hatalmas népszérűségnek a dísznövények körében, pedig a nagyszülők idején minden esküvői csokor alapvető eleme volt. Nem drága növény, a kisebb példányok már 1500 Ft-tól megvásárolhatók a kertészetekben, boltokban.
Latin neve: Asparagus densiflorus
Ismertebb nevei: Klárisfű, Tűlevelű aszparágusz, Szobai aszparágusz
Aszparágusz eredete, leírása
Az aszparágusz, latinul Asparagus densiflorus a lilomfélék családjába tartozik. Az őshazája Afrika és Ázsia. Több aszparágusz fajtas létezik, de a gondozása mindegyik szinte teljesen azonos. A legfontosabb megemlítendő ezzel a növénnyel kapcsolatos, hogy minden része mérgező!
Asparagus densiflorus gondozása, igénye
A gondozása borzasztóan egyszerű. Nagyon hálás növény, a kis gondoskodás is egyből meglátszik rajta. A kezdő kertészkedők számára is egy jó választás lehet. Az alapvető igényei betartása mellett semmi gondunk nem lehet vele.
Aszparágusz fényigénye
Az aszparágusz átlagos fényigényű növény, kedveli azt, de a tűző napfénytől óvjuk. A napon töltött huzamosabb idő alatt könnyen megéghetnek a levelei. Ha sokat szeretnénk a napon hagyni, akkor fokozatosan kell rászokatni. A legjobb számára a félárnyék, esetleg árnyék. Ott megfelelően eléldegél. Ha a cserepét felakasztjuk a kertben a fára az is remek számára, hiszen szűrt napfényt kap.
Hőigénye
A téli időszak során viszonylag alacsony hőmérsékleten kell tartsuk, kb. 10-15 fokon, különben a levelei megsárgulnak. A fagyra érzékeny, így a tél alatt ne tartsuk kint vagy közvetlen ablak mellett. Az ősz, tavasz és nyár alatt a kb. 18-25 fok közötti hőmérséklet a legtökéletesebb számára.
TIPP:
Ha naposabb helyre akarjuk rakni, akkor folyamatosan szoktassuk a nepfényhez. Áprilistól akár a szabadban is tarthatjuk.
Aszparágusz vízigénye
Az aszparágusz jól tűri a szárazságot, hiszen kicsik a levelei és keveset párologtat, illetve a gumók is segítenek ebben a gyökereinél. A szárazságtűrő képessége ellenére a nyári meleg alatt megköszöni a rendszeresen öntözést. Ez kb. 2-3 naponta kell megtörténjen. Ha a hőmérséklet 25 fok felett van, akkor heti 1-2-szer permetezzük is.
A tél során kevesebb vízre van szüksége, a szobában és a hűvösebb helyen. Ekkor az öntözésre csak annyira van szükség, hogy a földje ne száradjon ki. Ez télen 2-3 hetente elég egy öntözést.
Asparagus tápoldatozása
A nyári forróságban hetente egyszer tápoldatozzuk, hogy megkapja a megfelelő mennyiségű tápanyagot. Keverjük az öntözővízhez a helyes töménységben. A tél során nincs szükség tápoldatozásra.
Klárisfű virágzása
Aszparágusz átültetése, szaporítása
Átültetése:
Az átültetésre akkor van szükség, ha a növényünk kinőtte a cserepét, amely valószínűleg megtörténik, ha egészséges. Egy megfelelő állapotú aszparágusz gyökereinél a gumók vízzel meg vannak telve, amelyek kinyomhatják a cserepet. Általános vagy enyhén savanyú virágföldbe ültessük át.
Aszparágusz szaporítása:
A legegyszerűbb szaporítása tőosztással történik az otthonunk körülményei között. Ezt a tél elteltével tehetjük meg, vagy tavasszal egy hajtásképzéssel kedvezőbb.
Szaporíthatjuk magvetéssel is, hisz a növény megérett termése 3 kicsi magvat tartalmaz. Ez a módzser elég időigényes és sok gondozást igényel. A magokat először áztassuk be 1-2 napra, majd tápdús talajba vessük el. A fejlődéshez világos, meleg helyet és rendszeres öntözést igényel. A kis növények akkor fejlődnek jól, ha rendszeresen átültetjük tápanyagokban gazdag talajba.
Aszparágusz betegségei, kártevői és védekezés ellenük
A túlöntözéssel vigyáznunk kell, hiszen a gyökerei számára nagyon káros. A tűző napfény ártalma is egy „betegség”, amelyre ha figyelünk, akkor teljesen elkerülhető, de ha nem, akkor az elpusztulását is okozhatja. Kártevők közül a levéltetvek, pajzstetvek, takácsatkák támadják meg, de ezek ellen permetezéssel könnyen védekezhetünk.
- Levelek sárgulása, hullása: túl kevés napfény, túl magas hőmérséklet eredménye lehet.
- Barna, égett levelek: Túl erős napfény, tűző nap.
- Gyökér rothadás: túlöntözés következménye.
Az aszparágusz igényei röviden:
- Egyszerűen nevelhető növény.
- Félárnyékos, árnyékos helyet kedveli. Óvjuk a tűző napfénytől.
- Hőigénye télen 10-15 °C, az év többi szakában 18-25 °C
- Jól tűri a szárazságot, nyáron meghálálja a rendszeres öntözést. Ne öntözzük túl!
- Nyáron hetente egyszer tápoldatozzuk, télen nem igényli.
- Átültetés tavasszal, de csak ha a növény kinőtte a cserepét.
- A növény minden része mérgező!
Fotók: dreamstime.com
3 dolog, amit nem tudtál a görényekről
Ma már egyre többen tartják háziállatként, de a patkányirtás vadászgörénnyel is gyakori, rendkívül hatékony és környezetvédelmi szempontból is megfelelő módja a rágcsálók kiirtásának. Ha érdekelnek a görények, olvasd el cikkünket. Most olyan dolgokat is megtudhatsz róluk, amiről még nem sokan hallottak.
A jalapeno gondozása és nevelése
A jalapeno igazi sláger a paprikák világában. Megunhatatlan. Jellegzetes íze ráadásul kulináris szempontból is óriási érték. Sokan éppen felkapottsága, kedveltsége és keresettsége miatt úgy gondolják, hogy a termesztése, gondozása túlságosan bonyolult feladat.
Mi sem áll távolabb a valóságtól! Valójában sokkal egyszerűbb, mint ahogy azt a legtöbben gondolják!
Kurkuma virág (Curcuma alismatifolia) ápolása, igényei
A szobanövények világa számtalan színt, formát és textúrát kínál, de kevés olyan növény van, amely annyira lebilincselő, mint a Kurkuma virág (Curcuma alismatifolia). Ez a rendkívüli növény a gyömbérfélék családjába tartozik, s a természet adta színpompájának köszönhetően számos otthon és iroda sztárja.