A szobafenyő, azaz az Araucaria heterophylla gyönyörű és népszerű szobanövény. Megjelenése egyedi és elegáns, karcsú törzse és szabályosan elrendeződő ágai miatt népszerű dísznövény. A szobafenyő nemcsak szemet gyönyörködtető, hanem számos pozitív hatással is bír a lakótérre.
Ebben a cikkben megtalálható minden, amit tudni érdemes ennek a látványos növénynek a gondozásáról. Áttekintjük az Araucaria heterophylla eredetét, leírását, és részletesen tárgyaljuk az ápolásának minden aspektusát.
Latin neve: Araucaria heterophylla
Szobafenyő eredete, leírása
A szobafenyő, latinul Araucaria heterophylla trópusi örökzöld, amelynek természetes élőhelye Ausztrália, azon belül Norfolk szigete. A triász korban jelent meg, a dinoszauruszok világában. Azokon a területeken, ahol őshonos 50-60 méter nagyságra is megnőhet, míg hazánkban egyenletes növekedés mellett a 1,5 méter magasságot érheti el. A növekedése igen lassú, jellemzően a végleges magassága 10 év után áll be. A fenyő koronája piramis alakú, tűlevelei világoszöldek és legyezőszerű formában állnak, ágövei pedig szimmetrikusan helyezkednek el.
Szobafenyő gondozása, igénye
A szobafenyő gondozása nem túl bonyolult, de nem is a legkönnyebb. Sajnos nevével ellentétben viszont lakásban/ szobában való tartása elég nehézkes. A legnagyobb gond, hogy a tűlevelei hullanak folyamatosan, ezt a lakások fűtése okozza, ez gyakran elszomorítja a kertészt.
Valamint nem kedveli, ha bolygatják, így nem érdemes olyan helyre tenni, ahol kisgyerekek vagy háziállatok közelében van.
Araucaria heterophylla fényigénye
A szobafenyő fényigénye közepesnek mondható, a világos területeket szereti, de ne tegyük se tűző napra, illetve sötét, árnyékos helyre sem, mert lehullajtja leveleit. A fényigény a szobafenyő egyik legfontosabb gondozási szempontja. A fényhiány gyorsan észrevehető a növény megjelenésén. Ideális helyszíne a világos, de közvetlen napfénytől védett terület, például egy ablak közelében, ahol szórt fény éri. Túl sok közvetlen napfény károsíthatja a leveleit, okozva barnulást vagy károsodást. Az optimális fényviszonyok megteremtése elengedhetetlen a növény egészséges növekedéséhez.
Hőigénye
Nincs különösebb igénye a hőmérsékletet tekintve, általános meleget, szobahőmérsékletet kedveli, viszont időnként levegőztessük lakásban tartás esetén, illetve tegyük a fűtőtesttől minél messzebb.
Szobafenyő melegkedvelő növény, ideális növekedési hőmérséklete 18-22 Celsius fok között van. Fontos, hogy kerüljük a huzatos helyeket és a túl hideg területeket. A növény egészséges fejlődése érdekében egyenletes, meleg környezet biztosítása szükséges.
Télen viszont hűvösebb helyen tartsuk, ahol kb. 10 fok körül van. Télen különös figyelmet igényel, mivel a fűtési rendszerek által okozott száraz levegő és a hőmérséklet ingadozások árthatnak neki.
Szobafenyő vízigénye
A tél során kevés vizet igényel, a tavaszi időszakban és nagy nyári melegben öntözzük rendesen, de ne árasszuk azért el, a földje semmiképp se száradjon ki. Figyeljünk rá, hogy a föld jól áteressze a vizet, hiszen ha a földje össze van tömörödve, áll a vízben, akkor a fenyő tűlevelei elkezdenek sárgulni, pusztulásnak indul.
A rendszeres permetezés szükséges fűtött szobában tartás esetében, illetve, ha nyári zápor van, nyugodtan rakjuk ki, meghálálja az esőfürdőt.
Tápoldatozása
A rendszeres tápoldatozás nagyon jól tesz a szobafenyőnek. Az üdezöld színe érdekében hetente egyszer tápoldatozzuk az öntözővízhez keverve, megfelelő hígításban.
Használjunk kifejezetten tűlevelűekre szánt tápoldatot, amely kielégíti a növény speciális tápanyagszükségletét. Tavasztól őszig, növekedési időszakban, havonta egyszer ajánlott tápoldatozni. Télen csökkentsük a tápoldat mennyiségét vagy szüneteltesük teljesen, mivel ebben az időszakban a növény növekedése lelassul.
Szobafenyő átültetése, szaporítása
átültetése:
Átültetésre nincs szükség, csak ha talaját akarjuk felfrissíteni vagy ha a növény kinövi a cserepét. Átültetésre általában 3-5 évente lehet szükség, vagy amikor a gyökérrendszer megtölti a cserép terét. Válasszunk megfelelően tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességű talajt az átültetéshez, és ügyeljünk a gyökerek óvatos kezelésére.
Szaporítása:
Ha a növényünk jól megnőtt a nyár folyamán megpróbálkozhatunk azzal, hogy hosszú félfás hajtáscsúcsát levágva szaporítjuk, kb. 15-20cm-es hajtást vágjunk le. Az oldalhajtások nem képesek arra, hogy felfelé növekedjenek, ezért azokat ne próbáljuk dugványozni. A hajtásdugványt meleg, párás környezetben tartsuk, lefedve fóliatakarással, illetve a gyökereztető hormon is szükséges, hogy meginduljon a fejlődés. Ez akár hónapokba is telhet.
Araucaria heterophylla betegségei, kártevői és védekezés ellenük
Kártevők nem gyakran támadjak meg. A szobafenyő betegségei és kártevői között találunk gombás megbetegedéseket, levéltetveket és pajzstetveket. Ezek megelőzésére és kezelésére használjunk megfelelő növényvédő szereket. Gombás fertőzés esetén gombaölő szert alkalmazzunk. A levéltetvek és pajzstetvek ellen biológiai vagy kémiai védekezést válasszunk. Fontos a rendszeres átvizsgálás és a megelőző intézkedések, mint a megfelelő öntözés és a levegő páratartalmának szabályozása.
Kártevők mellett gyakoribb probléma, ha nem ügyelünk rá kellőképpen, elfelejtjük öntözni és a földje kiszárad. Az ellenkező eset pedig, ha túlöntözzük és áll a növény a vízben. Mind a kettő véglet a pusztulását okozhatja, találjuk meg az „arany középutat”.
Szobafenyő ápolása, igényei röviden:
- Fényigény: Világos, közvetlen napfénytől védett hely.
- Öntözés: Mértékletes, a talajt nedvesen tartva, túlöntözés nélkül.
- Páratartalom: Magas páratartalom előnyös, rendszeres levegő permetezéssel.
- Talaj: Tápanyagban gazdag, jó vízáteresztő képességű.
- Tápoldatozás: Kifejezetten tűlevelűekre szánt tápoldattal, havonta egyszer.
- Szaporítás: Általában magvetéssel.
- Betegségek és kártevők: Gombás megbetegedések, levéltetvek, pajzstetvek; megfelelő növényvédő szerekkel kezeljük.
Fotók: dreamstime.com
Téli virágok, amelyek feldobják a kertet és az otthont
Amikor beköszöntenek a hideg hónapok, sokan hajlamosak elfelejteni. A tél is tele van olyan növényekkel, amelyek feldobják a kertet és a lakást. Ebben a cikkben olyan téli virágokat mutatunk be, amelyek a hideg időben is színt és vidámságot csempésznek a mindennapjaidba.
Az akkumulátoros permetezők előnyei: Miért érdemes beruházni egy ilyen készülékre?
A kártevők és betegségek elleni védekezés egyik legelterjedtebb módszere a permetezés. Hagyományosan kézi vagy manuálisan működtetett permetezőket használunk erre a célra, de az utóbbi években az akkumulátoros permetezők egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. De miért érdemes váltani a hagyományos eszközökről az akkumulátoros változatokra?
Hogyan csökkentheti a szorongást a növénygondozás?
A szorongás egyre többünk életében van jelen, de talán nem is gondolnád, hogy a növények gondozása milyen hatékony módszer lehet a mindennapi feszültség enyhítésére.