Szobai futóka (Epipremnum aureum) gondozása, jellemzői

Szobai futóka, Epipremnum aureum
Szobai futóka kokuszrost karóra futtatva

A szobai futóka, latin nevén, Epipremnum aureum egy egyszerű, de mutatós szobanövény. Kifejezetten ajánlott azoknak, akik még csak most kezdték a virágok, növények tartását, hiszen egy igazi túlélőnek mondható. A köznyelvben nevezik márványos szobai futókának vagy aranyos szobai futókának is. 

Latin neve: Epipremnum aureum

Jellemző fajtái

  • Marble Queen
  • Jade Pothos
  • Golden Pothos
  • Neon
  • Tricolor

Epipremnum eredete, leírása

Eredeti őshazája Dél-Amerika. Léggyökeres liánnövény, tehát kaspóból vagy akár falon felfuttatva is tökéletesen eléldegél. A lakásban tartott fajtája nem hoz virágot.

A levelei jellemzően élénkzöldek, fehéres, sárgás márványos minta figyelhető meg rajtuk. A kontyvirágfélék családjába tartozik. 

Szobai futóka gondozása, igénye

A gondozása meglehetősen egyszerű, szinte minden területen a legáltalánosabb, legalapabb figyelmet igényli. Ha ezeket betartjuk sokáig csodálhatjuk a szobai futókánkat.

A Szobai futóka fényigénye

A szobai futóka nagyon fényigényes növény, így igényli a folyamatos fényt. Olyan helyre tegyük, ahol folyamatos fény, világos éri, de nem tűző nap, mert hatására eltűnhetnek a márványos minták a levelekről, rosszabb esetben pedig elfonnyadhatnak.

Epipremnumg hőigénye

A nyári nagy melegben, a kb. 18-22 fokos szobában érzi magát a legjobban, kíméljük a száraz forróságtól. Télen pedig a kb. 12-14 fokot kedveli, tehát a fagyban és huzatban se hagyjuk.

Szobai futóka, Epipremnum aureum
Márványos színű szobai futóka

Szobai futóka vízigénye

Nyáron öntözzük rendszeresen, de vigyázzunk, hogy ne ázzon el túlságosan a földje. Két öntözés között várjuk meg, hogy a virágföldjének a felső rétege kiszáradjon. A nagy melegben nyugodtan permetezhetjük egy kevés vízzel, hiszen nagyon meghálálja ezt. Télen semmiképpen se permetezzük, locsolni is csak ritkán locsoljuk.

Tápoldatozása

A szobai futóka tápoldatozását tavasztól őszig érdemes gyakrabban végezni, hetente egyszer. Keverjük hozzá az öntözővízhez a megfelelő mennyiségű növényvédőszert. Télen csökkentsük le a tápoldatozások alkalmát, elegendő havonta egyszer.

TIPP:

Öntözések között várjuk meg, hogy a földje enyhén kiszáradjon!

Szobai futóka átültetése, szaporítása

Epipremnum átültetése:

Évente ültessük át, így megadjuk a könnyű és egészséges fejlődés lehetőségét az új gyökerek számára. Ezt tavasszal tegyük meg, jó minőségű és laza földbe, amely könnyen átereszti a vizet.

Szaporítása:

A legkedveltebb és legegyszerűbb módja a szobai futóka szaporításának hajtásdugványról végezhető. Vágjunk le egy darabot a hajtásvégnél, ezt helyezzük vízbe. Az első gyökerek néhány hét múlva jelentkeznek is, ekkor ültessük ne túl tömör és tápanyagdús virágföldbe. A növény melegkedvelő, így mérsékelten öntözzük.

Epipremnum betegségei, kártevői és védekezés ellenük

A leggyakoribb tényező, ami a szobai futóka halálát okozhatja, amit sajnos sokan elkövetnek, az a túlöntözés. Télen jóval kevesebb mennyiségű vizet igényel, így erre figyeljünk, ha beköszönt a hideg. A másik jellemző a hiba az, ha huzatos helyre tesszük, ezt is nehezen tűri a növény. Az említett két dolog hatására a növény levelei lehullhatnak és elpusztulhat, így ügyeljünk ezekre az apróságokra.

A nyári melegben a közvetlen, tűző napfény hatására először a levelek elvesztik érdekes márványos, fehéres mintázatukat, majd besárgulhatnak és le is hullhatnak.

Szobai futóka, Epipremnum aureum
Szobai futóka levele
Szobai futóka, Epipremnum aureum
Szobai futóka levele
Színes takarmánynövények, melyek vonzzák a tekintetet

Színes takarmánynövények, melyek vonzzák a tekintetet

Jó néhány takarmánynövény vonzza a tekintetet a virágzás során, egytől egyig különleges látványt nyújtanak. A hüvelyesek például nemcsak a tekintetet vonzzák, hanem számos egyéb előnnyel is rendelkeznek. Az alábbiakban ezeket az előnyöket vesszük sorra, és azt is eláruljuk, hogy mire kell feltétlenül figyelni a vetőmag kiválasztása során.

Virág leírása »