A vitorlavirág az egyik legkönnyebben tartható szobanövény, mely folyamatos virágzásával méltó dísze lehet félárnyékos szobáinknak. Megfelelő gondozással hálás növényünké válik hamar. A vitorlavirág (Spathiphyllum sp.) a légtisztító növények közé tartozik, ezért különösen ajánlott a tartása lakásunkban
Vitorlavirág eredete, leírása
A vitorlavirág (Spathiphyllum wallisii) a kontyvirágfélék családjába tartozik. Kolumbia és Venezuela trópusi részeiről származik, ahol jellemzően a párás aljnövényzet részét alkotják.
Bokros növény, mely akár 1 méter széles és magas növénnyé is megnőhet. Levelei lándzsa alakúak, fényesek, melyek virág nélkül is mutatósak. Virágai hosszú száron nőnek, melyek nem valódi virágok, csak úgynevezett fellevelek, melyek körbeveszik a torzsavirágzatot. Ezek a levelek akár 6 hétig is megmaradnak és közben fehér színből átalakulnak zölddé. Tavasszal virágzik a legerőteljesebben.
Vitorlavirág gondozása, igénye
Spathiphyllum fényigénye
Világos és félárnyékos helyeket szereti a lakásban. Túl sok napfénytől megbarnul a virág, kevés napfénynél, pedig nem virágzik rendszeresen.
Vitorlavirág hőigénye
18-25 fokos szobahőmérséklet az ideális számára. Télen legalább a 16 Celsius fok.
Virág vízigénye
Átlagos vízigényű szobanövény, talaját nyirkosan kell tartani. Tavasztól-nyárig hetente öntözzük, ha lehetséges lágyabb, szobahőmérséklettű vízzel. Ha nagyon meleg a nyár, akkor párásíthatjuk is a környezetét vagy permetezhetjük leveleit. Permetezéskor arra mindenképp vigyázzunk, hogy a virágait ne érje víz, mert megbarnulnak. Ősszel és télen kevesebb a vízigénye. Jellemző rá, hogy látványosan jelzi, ha szomjas lekonyulnak a levelei, de hamar felerősödnek, ha vizet kap. 🙂
Spathiphyllum tápoldatozása
Tavasztól-nyárig kéthetente öntözzük tápoldattal. Nem igényel különösebb tápoldatot, megfelelőek az általános szobanövény tápoldatok. Viszont arra mindenképp figyeljünk, hogy a nagy töménységű tápoldatot nem szereti.
Egyéb igényei
Nincsenek különösebb igényei a vitorlavirágnak. Ha megfelelően párás és nem túl napos helyre tesszük, könnyen nevelhető, tartható szobanövény.
Vitorlavirág átültetése, szaporítása, földigénye
Február-március között érdemes átültetni, általános”B” típusú virágföldbe, ha kinőtte a cserepét, vagy a földje már nagyon elhasználódott. A föld jó vízáteresztésű, és tőzeget tartalmazzon. Szaporítása történhet tőosztással, szintén tavasszal, de magról is szaporítható. Fiatalabb növényeket érdemes évente átültetni
Arra viszont mindenképp figyeljünk, hogy leveleinek nedve bőr és nyálkahártyát irritáló anyagot tartalmaz.
Vitorlavirág betegségei, kártevői és védekezés ellenük
Pajzstetvek, atkák: ezek leginkább a száraz körülmények között támadhatják meg a növényt. Érdemes párásabb környezetben tartani.
Levelek barnulását az erős napfény okozza, virágok barnulását a virágokat ért víz okozza a leginkább.
Leveleinek sárgulását a tápanyag vagy fény hiánya okozhatja.
Hova jó választás a vitorlavirág a lakásban
Semmiképpen ne rakjuk tűző napfényre, vagy fűtőtest mellé. Legjobb neki a félárnyékos hely, mert ott érzi jól igazán magát. Figyeljünk arra, hogy a túlzott napfényen megbarnulnak a virágok, túl kevés napfénynél, pedig lehet, nem virágzik.
Hogyan tartsuk távol a macskát a kertünktől?
A macskák kedves házi kedvencek, de ha szabadon kóborolnak a környéken, komoly problémákat okozhatnak a kertekben. Sokan panaszkodnak arra, hogy a macskák felkaparják a frissen ültetett ágyásokat, tönkreteszik a növényeket, vagy éppen a kertben végzik el dolgukat. Ez nem csak esztétikai szempontból kellemetlen, de egészségügyi kockázatokat is rejthet magában.
Angol vadborostyán (Hedera helix) ápolása, gondozása
Az angol vadborostyán, vagy tudományos nevén Hedera helix, egy rendkívül népszerű szobanövény. Szívós és alkalmazkodó képessége miatt ideális választás beltéri növénykedvelők számára. Ezenkívül dekoratív levelei különleges megjelenést kölcsönöznek minden otthonnak.
Fátyolaszparágusz (Asparagus setaceus) ápolása, gondozása
A fátyolaszparágusz (Asparagus setaceus), más néven selymes spárga, egy népszerű szobanövény, amely kecses, páfrányszerű leveleivel díszíti otthonunkat. Könnyen gondozható, és különleges megjelenésének köszönhetően a növénykedvelők kedvence. Ebben a cikkben bemutatjuk a fátyolaszparágusz gondozásának legfontosabb szempontjait, hogy növényed mindig egészséges és szép maradjon.