Téli időszak nagy slágere az azálea. nem igazán illatos virág, de a téli időszakban a sok csodaszép színes virágával a lakás dísze lesz. Könnyen tartaható virág, így a kezdő virágnevelőknek is ajánlott.
Latin neve: Rhododendron simsii
Azálea eredete, leírása
Az azálea, latinul rhododendron simsii az erikafélék családjába tartozik. Az eredeti őshazája Japán, és Közép-Kína területei. A különlegességét virágja adja, amely az év nem a legszínesebb időszakában is szépet hoz a mindennapjainkba, hiszen a virágzásának ideje téltől tart tavaszig. A hazánkban kapható változatok rengeteg különböző színben árusítottak.
Virágai a fehér, rózsaszín, egészen vörös lehet és különböző árnyalatok keverékei.
Azálea gondozása, igénye
Az azélea nem egy bonyolult növény. A gondozása roppant egyszerű, az alapvető igényeit kell biztosítani, akár többi növénynek. A kezdő kertészek számára is ajánlott.
Az egyedüli nehézség vele kapcsolatban az a szaporítása, nem mindig könnyű és hatékony, de egy kis segítséggel nem lehet probléma azzal sem.
Azálea fényigénye
A fényt tekintve sem mondható túl különlegesnek, hiszen a világos helyeket kedveli, ahol nem éri hosszú ideig tűző nap, mert azt nehezen tűri. Akár félárnyékos, árnyékos helyeken is eléldegél, csak nagyon kevés fény hatására elkezdhetnek a levelei lekonyulni, színe pedig fakulni.
Május közétől akár tarthatjuk a szabadban, hiszen a friss levegő jót tesz neki, fagy pedig már akkor nem fordul elő.
Hőigénye
Az azálea hőigénye átlagos, kissé alacsonyabb a megszokottnál. Az őszi időszakban a kb. 5-12 fokot kedveli. A bimbók megjelenésekor, duzzadásakor szükséges melegebb helyre tenni, ekkor igényli a kb. 18 fokos átlaghőmérsékletet. Általánosságban a hűvös és friss levegő a legjobb számára, így tehetjük ablak közelébe, de fűtőtesttől tartsuk messze.
Rhododendron vízigénye
Számára az a legjobb, ha lágy vizet használunk az öntözéshez, hiszen a meszeset nem bírja. Ne hagyjuk a gyökere körül, hogy teljesen kiszáradjon, de ne is öntözzük meg, hogy álljon a vízben.
Természetesen a forró nyári időben több vízre van szüksége, ősszel pedig kevesebbre.
TIPP:
Szereti, ha locsolás helyett a cserepeket vízbe merítjük hetente.
Tápoldatozása
Igényli a tápanyag pótlását, így kis töménységű tápoldatra van szüksége, amelyet a virágzása után kb. augusztusig végezzünk el kb. kéthetente. A tápoldat is legyen mészmentes!
Rhododendron simsii tartása virágzás után
Sokan egyszeri cserepes virágnak gondolják, melyet virágzás után ki kell dobni, mivel könnyen tönkremehet. Viszont helyes tartással a következő években is virágzó cserepes szobanövényünk lehet belőle.
Elvirágzás után érdemes hűvös, világos helyen tartani, akár a szabadba is kirakhatjuk (ne tűző napra).
Azálea átültetése, szaporítása
Rhododendron simsii átültetése:
Átültetésre évente vagy kétévente van szükség, hogy kellően felfrissítsük a talaját. Erre a legjobb időszak a virágzása után van, illetve, amikor szaporítjuk, mert így nem kell kettőször megbolygatni.
Szaporítása:
Az azálea szaporítására a talán legegyszerűbb és leghatékonyabb módszer a fejdugványról történő szaporítás. Ehhez szükséges az állandó 20-25 fok, enélkül nem indulnak el a növésben a fiatal, leválasztott hajtások.
Azálea betegségei, kártevői és védekezés ellenük
A növény nem mondható betegeskedő típusnak, nem egy kényes fajta. A kártevők se gyakran támadják meg. A megbetegedését és elpusztulását a gondatlanság és az igényeinek nem biztosítása okozhatja.
Az egyik legalapvetőbb probléma a túlöntözés, amely miatt gyökerei könnyen elrothadhatnak és már meg is van a baj.
A másik figyelmetlenség, amely gyakran előfordul az a tűző napfényen hagyás, hiszen ezt elég nehezen viseli. Ha a nap éri hosszú órákon keresztül a levelei megbarnulnak, elszáradnak, elkezdi őket hullajtani.
Legyünk odafigyelőek és nem lesz semmi probléma!
Téli virágok, amelyek feldobják a kertet és az otthont
Amikor beköszöntenek a hideg hónapok, sokan hajlamosak elfelejteni. A tél is tele van olyan növényekkel, amelyek feldobják a kertet és a lakást. Ebben a cikkben olyan téli virágokat mutatunk be, amelyek a hideg időben is színt és vidámságot csempésznek a mindennapjaidba.
Az akkumulátoros permetezők előnyei: Miért érdemes beruházni egy ilyen készülékre?
A kártevők és betegségek elleni védekezés egyik legelterjedtebb módszere a permetezés. Hagyományosan kézi vagy manuálisan működtetett permetezőket használunk erre a célra, de az utóbbi években az akkumulátoros permetezők egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek. De miért érdemes váltani a hagyományos eszközökről az akkumulátoros változatokra?
Hogyan csökkentheti a szorongást a növénygondozás?
A szorongás egyre többünk életében van jelen, de talán nem is gondolnád, hogy a növények gondozása milyen hatékony módszer lehet a mindennapi feszültség enyhítésére.