A szobafikusz igen kedvelt szobanövény, annak ellenére, hogy melegebb-trópusibb éghajlatról származik, negyon jó alkalmazkodó képességű növény. Ezért szinte minden lakásban és irodában könnyen tartható szobanövény. Elegáns nagy levelei rendkívül mutatósak.
Latin neve: Ficus elastica
Szobafikusz eredete, leírása
A szobafikusz, latin nevén a Ficus elastica, az eperfafélék családjába, valamint a fikuszok nemzetségébe tartozó nagyon mutatós szobanövény, amely önmagában és más virágokkal társítva is otthonunk dísze lehet. Az őshazája Indonézia, India és Délkelet-Ázsia, a szubtrópusi területek. A természetes élőhelyén hatalmas 25-30 méter magasra is megnőhet, míg az otthon tartható változat a maximum 1-2 métert érheti el, de van, hogy olyan nagyra nőnek, hogy muszáj megmetszenünk, hogy a lakásban tartható legyen.
A szobafikusz másik ismert neve a gumifa, amelyet azért kapott, mert az őshazájában a nedve miatt tartják, amit lecsapolnak és gumit készítenek belőle. A szára egyenes, csak ritkán fejleszt oldalhajtásokat. A levelei idősebb korára akár 20-30 cm-esek is lehetnek, amelyek sötétzöldek. A szobafikusz tejnedve rendkívül mérgező, tehát olyan helyre tegyük, ahol kisgyerek és háziállat nem juthat hozzá.
Szobafikusz gondozása, igénye
A gondozása igen egyszerű, egy-két fontosabb dologra kell odafigyelni és akkor gyönyörűen és gyorsan fog növekedni.
Szobafikusz fényigénye
Könnyen alkalmazkodik a lakásban tartáshoz, átlagos fényigényű növénynek mondható, keressünk számára világos helyet. De semmiképp sem helyezzük olyan helyre, ahol tűző nap érheti, illetve huzat, mert akkor könnyen lehullajthatja leveleit.
Szobafikusz hőigénye
A szobafikusz számára a szobahőmérséklet a legmegfelelőbb, ezt télen is biztosítsuk számára. A nagy hidegben se érje 10 fok alatti hőmérséklet.
Vízigénye
A magas páratartalmat kedveli, így nyáron permetezzük, mert meghálálja. Nyáron öntözzük 2-3 napot, de csak mértékkel, inkább kevesebbel, a hét többször. Várjuk meg, amíg kiszárad a földje és akkor öntsük neki vizet.
Ficus elastica tápoldatozása
Nyáron érdemes kéthetente tápoldatozni a megfelelő növekedés érdekében. Ezt öntsük az öntözővizéhez. Télen pedig nem szükséges a tápoldatozás.
TIPP:
Leveleit időnként töröljük át puha, nedves ronnyal, hogy megőrizze fényét és csillogóbb, fényesebb maradjon.
A szobafikusz átültetése, szaporítása
Átültetése:
Az átültetését szükség esetén tegyük meg, ha a növényünk kinőtte a cserepét vagy ha földje már nem jó minőségű, kimerült. B típusú virágföldbe ültessük át, lehetőleg tavasszal. A mozgatása elég nehézkes, így elég nem is évente, hanem csak kétévente átültetni.
Szaporítása:
A szobafikuszt dugványozással lehet szaporítani. Ezt közepesen meleg, párás és világos helyen végezzük el. A növényünket hajtásdugványról és szárdugványról is szaporíthatjuk. Lehetőség szerint az idősebb fikusz fiatal oldalhajtásait használjuk tovább szaporításra, így nagyobb esélye a sikeres szaporításnak.
Szobafikusz betegségei, kártevői és védekezés ellenük
Levél sárgulás: A gyakran elkövetett hiba a szobafikusznál, ha túlöntözzük vagy ha olyan helyre tesszük, ahol kevés fényt kap. Ezt onnan vehetjük észre, hogy a levelei elkezdenek sárgulni.
Takácsatka: A leggyakoribb kártevő, amely megtámadhatja az a takácsatka. A növényen megjelenő kis háló ezt jelzi. Ez ellen növényvédőszerrel és rendszeres párásítással védekezhetünk.
Lehulló levelek: Ha télen túl hűvös és hideg helyen tartjuk, 10 fok alatt, ledobhatja a leveleit.
Lelankadó levelek: A növény leveleinek lelankadása a kevés víz mennyiségét jelzi. Figyeljünk oda a rendszerességre és akkor nem lesz ilyen problémánk.
Így válassz akkumulátoros sövénynyírót
Az akkumulátoros sövénynyírók egyre népszerűbbek a kerttulajdonosok körében, hiszen a vezeték nélküli szabadság kényelmével párosítják a csendes és környezetbarát működést. Azonban a piacon elérhető széles választék miatt nem mindig egyszerű eldönteni, melyik modell felel meg leginkább az egyéni igényeknek. Ebben a cikkben részletesen bemutatom, mire érdemes figyelni akkumulátoros sövénynyíró vásárlásakor, hogy a lehető legjobb döntést hozhasd meg.
A természet, a növények és az élővilág mesterei, avagy a kertész szakma szépségei!
A kertészkedés több mint hobbi, vagy épp pusztán fizikai munka – igazi életforma, hivatás, ami összeköti az embert a természettel, a növényekkel, az élővilággal, vagyis lényegében mindennel, ami körülöttünk van és igazán számít.
Téli virágok, amelyek feldobják a kertet és az otthont
Amikor beköszöntenek a hideg hónapok, sokan hajlamosak elfelejteni. A tél is tele van olyan növényekkel, amelyek feldobják a kertet és a lakást. Ebben a cikkben olyan téli virágokat mutatunk be, amelyek a hideg időben is színt és vidámságot csempésznek a mindennapjaidba.