A papucsvirág kedvelt szobanövény a pompás színű és egyedi kinézetű virágai miatt. Sokan veszik ajándékba, mert nem túl magas árú és rendkívül mutatós cserepes növény. Tartása nem bonyolult, de nem feltétlen hosszú életű szobanövény. Általában 4-5 hétig virágzik, március – április környékén.
Papucsvirág eredete, leírása
A papucsvirág egy kistermetű virágzó növény, amelynek nagyon különleges külseje van. Az ajakosvirágúak rendjébe és a Calceolariaceae családjába tartozik, sűrű növekedésű alacsony bokor. Az eredeti őshazája Chile és Dél-Amerika térsége, de hazánkban is kapható, a kertészetekben nemesített változatai megvásárolhatóak. A papucsvirág levele világoszöldek, enyhe, apró szőrök találhatóak rajtuk, valamint kerekded formájúak. A virága kölcsönzi a rendkívül érdekes külsejét, hiszen élénk színű, pufók és vese formájú. A virágzási ideje kb. 4-5 hét.
Latin neve: Calceolaria sp.,
Pompás papucsvirág Calceolaria herbeohybrida
Papucsvirág gondozása, igénye
A kezdő kertészek számára is tökéletes ez a növény, hiszen nincsenek nagy igényei, nem különösebben nehéz a gondozása.
Papucsvirág fényigénye
A fényigénye teljesen átlagos, közepes. A világos helyeket kedveli, félárnyékban is egészen jól eléldegél, de kerülni kell a hosszú órákon keresztül tartó tűző napfénytől, hiszen az égető sugarak a növény elpusztulását is okozhatják.
Hőigénye
A legjobb számára a szobahőmérsékletű, kb. 15-20 fokos levegő. De vigyázzunk azzal, hogy ne tegyük túl meleg helyre, mert azt nem bírja. A fűtőtest közelébe se helyezzük, mert nem tesz neki jót. A huzatos helyeket is kerüljük, mert azt nehezen tűri, könnyen lehullajthatja leveleit.
Vízigénye
A papucsvirág vízigénye az átlagosnál nagyobbnak mondható, bőséges öntözést szereti. De ügyelnünk kell arra, hogy alátétjében ne álljon a víz, valamint a leveleire se kerüljön, mert ezt nem szereti. Elárasztás esetén pedig az apró gyökerei elrothadhatnak. Az öntözővíz ne legyen túl hideg, szobahőmérsékletű a legtökéletesebb.
Párásításra nincs szükség, ugyanis nem szereti a fülledt, párás levegőt, inkább száraz levegőn él el jól.
Papucsvirág tápoldatozása
Érdemes rendszeresen tápoldatozni a papucsvirágot, hiszen meghálálja. Ekkor sokkal gyorsabban fejlődik, megkapja a neki megfelelő mennyiségű tápanyagot, így a színe is élénkebb. Az öntözővízhez keverjük a megfelelő hígításban.
Calceolaria sp. tartása virágzás után
Elvirágzás után a növény tovább nevelhető és szaporítható, de ne lepődjünk meg ha a virágzás után már nem lesz szép a növényünk. A kertészetekben, virágboltokban a papucsvirágot már úgynevezett cserepes vágott virágként kezelik, ami azt jelenti, hogy csak addig tartják amíg szépen virágzik. Ez sokszor azzal jár, hogy intenzíven nevelik és tartják őket, ami nem garantál hosszú élettartamot. Ha a mi növényünk sem szép tovább, akkor nem biztos, hogy a mi nevelésünkkel volt gond. Viszont sokszor szép növényünk lesz hosszú ideig, amivel érdemes foglalkozni!
Papucsvirág átültetése, szaporítása
Átültetése:
A papucsvirág a tőzeges talajt kedveli, amely laza szerkezetű, általános virágföld.
Szaporítása:
A papucsvirágot szaporíthatjuk a fiatal sarjakról, amelyek már kellőképp megnőttek. Az eltávolított sarjakat ültessük egy cserépbe, majd a növekedésének megindulásáig tartsuk meleg és nyirkos helyen. Ha elkezdenek növekedni szétültethetjük, hogy ne nyomják el egymást a fejlődés során. Ez a fajta szaporítás az évelő fajoknál végezhető el.
Az egynyári papucsvirágokat úgy tudjuk szaporítani, ha a magokat elvetjük tavasszal, kb. 2-3 cm mélyen, rendszeresen bő vízzel locsoljuk az első hajtások megjelenéséig.
Calceolaria betegségei, kártevői és védekezés ellenük
Nem nagyon betegeskedő növény, ritkán megtalálják a levéltetvek és az üvegházi molytetvek, ez ellen egyszerűen tehetünk, rovarírtó szert kell használnunk.
A gyakrabban fordul elő az a „betegsége”, ha túl meleg és fülledt helyen tartjuk, ekkor könnyen elpusztul. Persze egy kis odafigyeléssel ezt kikerülhetjük.
3 dolog, amit nem tudtál a görényekről
Ma már egyre többen tartják háziállatként, de a patkányirtás vadászgörénnyel is gyakori, rendkívül hatékony és környezetvédelmi szempontból is megfelelő módja a rágcsálók kiirtásának. Ha érdekelnek a görények, olvasd el cikkünket. Most olyan dolgokat is megtudhatsz róluk, amiről még nem sokan hallottak.
A jalapeno gondozása és nevelése
A jalapeno igazi sláger a paprikák világában. Megunhatatlan. Jellegzetes íze ráadásul kulináris szempontból is óriási érték. Sokan éppen felkapottsága, kedveltsége és keresettsége miatt úgy gondolják, hogy a termesztése, gondozása túlságosan bonyolult feladat.
Mi sem áll távolabb a valóságtól! Valójában sokkal egyszerűbb, mint ahogy azt a legtöbben gondolják!
Kurkuma virág (Curcuma alismatifolia) ápolása, igényei
A szobanövények világa számtalan színt, formát és textúrát kínál, de kevés olyan növény van, amely annyira lebilincselő, mint a Kurkuma virág (Curcuma alismatifolia). Ez a rendkívüli növény a gyömbérfélék családjába tartozik, s a természet adta színpompájának köszönhetően számos otthon és iroda sztárja.