A kála vagy tölcsérvirág az egyik legelegánsabb, legmutatósabb virág, ami nemcsak cserepes változatban díszítheti lakásunk, hanem előszeretettel használják dekorációkhoz, menyasszonyi csokrokhoz is.
Latin neve: Zantedeschia
Kála virág eredete, leírása
Őshazája a Afrika. Az örökzöld fajok Afrika nyugati részéről, a virágzó színes hibridek Afrika keleti részéről származnak. Mára a nemesítéseknek köszönhetően több faját is megtalálhatjuk, így különböző színekben pompázhatnak lakásunkban. A fehéren kívül sárga, lila, rózsaszín, bordó, orgona, lazac, narancs színben is találunk kála virágot.
A nagy fehér virágúak május környékén kezdenek virágozni, a színes hibridek pedig nyáron hoznak virágokat.
A kála 1-2,5 méterig is megnőhet, levelei 15-45 cm közöttiek. A levelek tölcsér alakúak, a virágok buroklevéllel körülfogott torzsavirágzatúak. A virágok 2-6 hétig is megmaradnak.
Kála gondozása, igénye
Két fő fajtáját találjuk meg a nagy fehér és zöld virágú örökzöld fajtát és a kisebb színes virágú hibrid fajtát. Gondozásánál fontos tudnunk, hogy melyik van nekünk. Tartása alapján nem a legkönnyebb szobanövények közé sorolható, de ha tudjuk az igényeit az otthonunk szép díszei lesznek.
Kála virág fényigénye
Örökzöld kála: Világos, de inkább félárnyékos, árnyékos helyen tartsuk melegebb éghajlaton. Teljes napsütést csak hidegebb éghajlatokon igényel.
Színes hibrid kála: Fényigényes, napsütéses helyet kedvel, mert árnyékban a virágai nem fejlődnek. A nagyon meleg nyári napokon árnyékoljuk csak őket.
Kála hőigénye
Örökzöld kála: Közepesen meleg helyeket kedveli, nem szereti a tűző napot, hőgutát kaphat, a gyökerei óvjuk a melegtől, mert megsínylik a túlzott meleget. 20-23 fok felett árnyékoljuk. Szeptembertől-decemberig a 10-15 fokot, virágzás idején a 15-18 fokot kedveli. Tarthatjuk a kertben is, tó mellett.
Színes hibrid kála: magasabb hőmérsékletet kedveli, mint az örökzöld calla. Ideális számára a 18-23 fok. 13 fok alatt a növény nem fejlődik. Szabadban csak akkor tartható, ha 10 fok alá nem megy a hőmérséklet, mert a gumói megfáznak, megfagynak. Hidegebb területeken leginkább szobanövényként ajánlott tartani.
Zantedeschia vízigénye
Örökzöld – nagyvirágú kála: Folyamatos nedves talajt igényel. Szereti és igényli is a vizet mivel nedves-mocsaras vidékekről származik. Folyamatosan öntözzük, heti kétszer is, de ne álljon alatta víz, nehogy a gyökerei megfulladjanak.
Hibrid fajták: Szárazabb levegőt és talajt kedvel. Könnyen elrohadnak a gyökerei. Ha túlságosan száraz a levegő a lakásban permetezhetjük időnként a leveleit, hogy ne száradjanak meg.
Elvirágzás után már ne öntözzük, hogy a gumók kiszáradhassanak a téli pihentetés idejére.
Kála virág tápoldatozása
A gumóról nevelt kálát a virágzásig tápoldatozzuk hetente egyszer. Ha a virágzás beindult, már nem igényli a tápoldatot.
Ha túl sok tápoldatot adtunk neki akkor a levelei foltosodhatnak. Ilyenkor csökkentsük a tápoldat mennyiségét vagy a gyakoriságát.
Tölcsérvirág egyéb igényei
A teljes virág mérgező mely allergiás bőrreakciót, kiütést eredményezhet. Lenyelése, megrágása irritációt és hányást eredményezhet. Mindenképpen ügyeljünk arra, hogy gyermekek vagy háziállatok ne érhessék el.
Kála átültetése, szaporítása
A kála gyorsan terjeszkedik, növekszik, így ültetésnél hagyjunk megfelelő helyet a cserépben, hogy tudjon terjeszkedni a szobanövényünk.
A gumókat jó vízáteresztő képességű földbe ültessük 7-10 cm mélyre. A cserepünk legyen megfelelő mélységű kb. 15-20 cm. Ültetéshez használjunk savanyú földet, mivel a növény szereti a savas kémhatású talajokat. Boltokban keressük a savanyú vagy A típusú földeket vagy a speciális földeket.
Szaporítása történhet gumó osztással, melyet a téli teleltetés előtt a gumó szétvágásával végezzünk el. Figyeljünk arra, hogy minden szétvágott gumónak-rizómának legyen gyökere. Ezután a teleltetés után tavasszal ültessük savanyú földbe.
Szaporíthatjuk magról is, ilyenkor az kifejlett, elvirágzott virágokat vágjuk le, távolítsuk el a levélborítást, majd hagyjuk megszáradni a fürtben található magokat. (szeptember-október között a fagyok előtt szedjük le) A megszáradt magokat csíráztassuk ki nedves papírtörlőn. (3-5 nap), majd ültessük el földbe. Mindenképp alulról öntözzük, különben a magok megrothadnak a földben. Kb. 1-2 hét alatt megindul a növekedés.
A magról történő szaporítás során a növények az első 3 évben nem hoznak virágot.
Kála virág betegségei, kártevői és védekezés ellenük
- Takácsatka: levelek alsó részét károsítják, a növényünk elszárad vagy megáll a fejlődésben. Vízzel, enyhe mosószeres vízzel mossuk le az atkákat.
- Szürke rothadás: virágok, levelek elrothadnak. Túl nedves-hideg környezetben vagy felülről locsolás következtében alakulhat ki. Kerüljük a felülről locsolást, biztosítsunk elég levegőt a növénynek, hogy ne legyen magas a páratartalom.
- Levél megnyúlás: A növényünk fényhiányos.
- Levél hervadás, száradás: Levegő túl száraz, permetezzünk időnként.
- Sötét foltok a levélen: túl sok tápoldatozás, locsolás következménye.
Fotók: pxhere.com
Így válassz akkumulátoros sövénynyírót
Az akkumulátoros sövénynyírók egyre népszerűbbek a kerttulajdonosok körében, hiszen a vezeték nélküli szabadság kényelmével párosítják a csendes és környezetbarát működést. Azonban a piacon elérhető széles választék miatt nem mindig egyszerű eldönteni, melyik modell felel meg leginkább az egyéni igényeknek. Ebben a cikkben részletesen bemutatom, mire érdemes figyelni akkumulátoros sövénynyíró vásárlásakor, hogy a lehető legjobb döntést hozhasd meg.
A természet, a növények és az élővilág mesterei, avagy a kertész szakma szépségei!
A kertészkedés több mint hobbi, vagy épp pusztán fizikai munka – igazi életforma, hivatás, ami összeköti az embert a természettel, a növényekkel, az élővilággal, vagyis lényegében mindennel, ami körülöttünk van és igazán számít.
Téli virágok, amelyek feldobják a kertet és az otthont
Amikor beköszöntenek a hideg hónapok, sokan hajlamosak elfelejteni. A tél is tele van olyan növényekkel, amelyek feldobják a kertet és a lakást. Ebben a cikkben olyan téli virágokat mutatunk be, amelyek a hideg időben is színt és vidámságot csempésznek a mindennapjaidba.