A lakások egyik kedvenc virága a Fokföldi ibolya, mert hatalmas színválasztékban kapható és szinte egész évben virágzik, ha napos, meleg helyen tartjuk. Megtaláljuk még Afrikai ibolyaként is a boltok polcain.
Latin neve: Saintpaulia ionantha
Fokföldi ibolya eredete, leírása
Eredetileg a kelet-afrikai Uzambara hegységben őshonos növény, ezért is elterjedt nevezzük afrikai ibolyának. Tévesen elterjedt neve Fokföld után, Fokföldi ibolya, mely néven a legismertebb hazánkban. Nevezik még Uzambara ibolyának a német neve után vagy pármai ibolyaként is találkozhatunk vele. Latin nevét a felfedezőjéről, Walter von Saint Paul Illaire után kapta.
Nem összetévesztendő az Illatos ibolya kerti virággal (Viola odorata), mely csak nevében egyezik meg, mert rendszertanilag is messze áll a Saintpaulia-tól.
Érdekesség még, hogy az ionantha a nevében ibolyavirágúakra utal, de elég messze áll rendszertanilag tőle, mivel az ajakosvirágúak rendjébe, a csuporkafélék családjába tartozik.
A növény levelei kerekdedek vagy szív alakúak. A levél lehet sima vagy fodros a világos zöldtől egészen a lilás zöldig, felülete bolyhos. Nagyon sok fajtát és színt nemesítettek ki, lehet egyszínű fehér, lila, rózsaszín, de találunk több színű fajtákat is már a kertészetekben, virágboltokban.
A növény 10-15 cm magas és 20-25 cm széles maximum.
Afrikai ibolya gondozása, igénye
Könnyen tartható és szaporítható virágok közé tartozik.
Fokföldi ibolya fényigénye
Sok fényt igényel, ezért olyan helyre tegyük ahol megfelelő mennyiséget kap egész évben, viszont kerüljük a tűző napfényt, mert levelei megéghetnek, foltosak lehetnek. Félárnyékos helyen is megél, viszont ekkor nem vagy nagyon ritkán hoz virágot és felnyúlhatnak a levelei.
Fokföldi ibolya hőigénye
Szereti a magasabb hőmérsékletet, nyáron 20-22 Celsius fokon, télen legalább 18 fokon tartsuk. Nem szereti a huzatot és a hirtelen hőmérsékletváltozást. Ha télen vásároljuk, mindenképp csomagoljuk, be mikor kivisszük a hidegre.
Fokföldi ibolya vízigénye
Közepes vízigényű, leginkább szobahőmérsékletű vízzel locsoljuk és alulról, mert a levelei nem szeretik a vizet, könnyen elrohadhatnak. Kerüljük a túlöntözést, mert könnyen elrothad a növényünk. Két öntözés között várjuk meg, míg a föld megszikkad.
Szereti a párás környezetet, nyugodtan tarthatjuk kavicsrétegen a cserepet, viszont leveleit ne permetezzük, mert elrothadnak.
Afrikai ibolya tápoldatozása
Virágzás ideje alatt havonta egyszer virágzó tápoldattal, de nagyon sokszor e nélkül is szépen fejlődik, virágzik.
Virágzáson kívüli, pihentetés időszakában nem szükséges tápoldatozni.
Afrikai ibolya egyéb igényei
Az elszáradt leveleket, elnyílt virágokat minél hamarabb távolítsuk el, hogy megelőzzük a berothadást és segítsük a növényt az új virágok kineveléséhez.
Az alsóbb levelek levágásával felfrissíthetjük növényünket.
Virágzás után érdemes a növényünket, néhány hetet kevésbé világos helyen kevesebb öntözéssel pihentetni.
Afrikai ibolya átültetése, szaporítása
Szaporítása levéldugványról, mely nagyon egyszerű, könnyen gyökeresedik. Legegyszerűbb, ha egy lecsípett levelet (levélszárral) a földbe dugunk. Pár nap múlva megjelennek mellette a kis hajtások. A ledugott levelet csak akkor távolítsuk el, ha elszáradt teljesen.
Hasonlóan lehet a leveleket vízben is gyökereztetni és miután meggyökeresedik laza földbe ültetni. Gyökeresedés alatt tegyük meleg helyre és a vizet cseréljük rajta pár naponta.
Átültetni akkor érdemes, mikor teljesen kiélte a földjét. Ekkor általános, enyhén savanyú, tőzeges földbe rakjuk. Átültetni tavasszal érdemes.
Fokföldi ibolya betegségei, kártevői és védekezés ellenük
Legnagyobb ellensége a túlöntözés, mivel könnyen megrohadnak a levelei, ha túlöntöztük, akkor hagyjuk jól kiszáradni a földjét és utána kevés vízzel öntözzük csak újra.
- Szürkepenész (Botrytis cinerea): levegőtlen, párás termesztő berendezésekben fordul elő
- Ha nem virágzik, lehet, hogy kevés fényt kap, vagy nincs elég meleg helyen.
- Sárga vagy barna foltos levelek a napégéstől vagy a levelet ért víztől jelenhetnek meg.
Afrikai ibolya vagy fokföldi ibolya igényei röviden:
- Napos, meleg helyet kedveli, 20-22 °C fokot, de tűző napra ne tegyük.
- Közepes vízigényű, ne locsoljuk túl. Két öntözés között hagyjuk kiszáradni földjét.
- Alulról locsoljuk, szoba-hőmérsékletű vízzel, hogy a levelek ne érintkezzenek vízzel.
- Szereti a párásabb környezetet, de a levelet ne permetezzük.
- Enyhén savanyú földet kedvel.
- Levéldugványról szaporítható vízben vagy földben.
- Az elszáradt leveleket, virágokat vágjuk le, mert hajlamos a tőrothadásra.