Aloe Vera vagy Orvosi aloé nagyon közkedvelt gyógynövény manapság a jótékony hatású nedveinek köszönhetően. Számtalan kozmetikai termékben felhasználják, mert kedvező a bőr regenerálásban, gyógyításban, sőt italok, juice-okban is megtalálható már. Nagy előnye, hogy otthoni körülmények között is könnyen nevelhető, sőt felhasználható. A gyógyhatás mellett rendkívül jó légtisztító növény és mutatós fiatal és idősebb növényként is a lakásban és kertben egyaránt. Az aloe vera gondozása nagyon egyszerű, így mindenkinek ajánlott.
Az aloe vera egyben egy nagyszerű dísznövény, de gyógynövényként is funkciónál. A tartása elég megoszló, van, aki csak gyógyhatása miatt nevelgeti, van aki pedig külseje miatt. Egy gyakori tévhit szerint az aloe vera egy kaktusz, pedig a pozsgások közé tartozik. A különlegessége, hogy a teljes növény mindössze 1,5%-a szilárd, a többi mind víz. A vastag levelei tartalmazzák azt a gyógyhatású zselét, amely például bőrsérülésekre is jó. Évelő növény, így megfelelő gondozás mellett jó sok évig díszítheti otthonunkat, használhatjuk ki érdekes gyógyhatását.
Latin neve: Aloe Vera
Magyar neve: Orvosi aloé
Aloe vera gondozása, igénye
Akár a kertben, akár a lakásunkban is tartható, mind a két helyen elél, csak az alapvető igényeire van szüksége bent és kint egyaránt. Az aloe vera gondozása lakásban nem bonyolultabb, mint kertben. Általános szükségletű növénynek mondható, egy-két dologra kell gondozása során jobban odafigyelni.
Aloe fényigénye
Az aloe vera a világos, napos helyeket kedveli, de a tűző naptól kíméljük, a levelei könnyen elszíneződhetnek. Nyáron kihelyezhetjük erkélyünkre, kertünkbe, ahol nem éri közvetlen napfény órákon keresztül.
Aloe vera növény hőigénye
Nyáron kedveli a szoba hőmérsékletet, a meleget is, de ne tegyük ki a nyári 35-40 fokos melegnek. Télen viszont biztosítanunk kell számára a hűvösebb kb. 5 fokos hőmérsékletet, így érdemes ekkor előtérbe, folyosóra helyezni, ahol nincsen radiátor.
Orvosi aloé vízigénye
Dél-Amerika sivatagos részéről származik, így vízigénye alacsony, elméletileg fél évet is kibírna víz nélkül. Nem szabad túllocsolni, hiszen a gyökerei elrothadhatnak. Az aloe vera öntözése akkor a legmegfelelőbb, ha a földje teljesen kiszáradt. Ez kb. nyáron 2-3 hetente egy locsolást jelent, télen pedig havi egyszer is elég.
TIPP:
Megvásárlás után ha könnyű műanyag cserépben van, érdemes egy nehezebb agyag cserépbe átültetni, mivel elég kicsik a gyökerei, a levelei viszont nehezek, húsosak. Így elkerülhetjük a felborulását.
Tápoldatozása
Tápoldatozásra nincs szüksége, átültetések során megkapja a szükséges tápanyagokat.
Ha mindenképp szeretnéd tápoldatozni, akkor speciális pozsgásoknak alkalmas tápoldattal tedd.
Aloe átültetése, szaporítása
Aloe vera átültetése:
Évente érdemes átültetni a megfelelő, egészséges fejlődés érdekében. De két évente mindenképp. Ezt ősszel végezzük el, semmiképp sem nyáron.
Átültetésre alkalmas aloe vera föld keverék: általános virágföld és homok fele-fele arányban összekeverve.
Aloe vera szaporítása:
Ha szaporítani szeretnénk az aloe veránkat, mindenképp ellenőrizzük le, hogy van e rajta új, zsenge hajtás. Ezt könnyen megkülönböztethetjük, hiszen gyengébb, világosabb zöld színű, mint a növény többi része. A folyamat elvégzéséhez ki kell emelnünk az egész növényt, majd óvatosan leválasztani a kis hajtásokat. Ezután a régi, „anyanövényt” ültessük vissza eredeti cserepébe, a leválasztott picit pedig egy kb. 10 cm-es cserépbe, amelynek lyukas az alja.
Tartsuk szobahőmérsékleten, a földje pedig legyen egészséges, tőzegben gazdag, homokkal lazíthatunk rajta egy kicsit. A kis sarjakat helyezzük a földbe, kb. 2 cm mélyen, locsoljuk meg bőségesen. Az elhelyezése legyen világos, meleg, de nem tűző napos helyen.
Ha netán megsértettük a friss sarjakat, akkor ne ültessük el egyből. Hagyjuk pár napig szabadon, hogy a sérülések regenerálódjanak, majd ezután ültessük őket földbe.
Aloe Vera betegségei, kártevői és védekezés ellenük
Alapvető hibák, amelyeket sokan elkövetnek: túlöntözés, tűző napfény.
Ezekre nagyon oda kell figyelni, mert könnyen elpusztulhat tőle a növényünk, de ezeken kívül nem jellemző az aloe vera megbetegedése.
A növény remekül jelzi az igényeit, problémáit:
- Sok vizet kap: levelei sárgulnak, majd szétesnek. Ilyenkor hagyd kiszáradni a földjét és távolítsd el a beteg leveleket.
- Kevés vizet kap: levelek elvékonyodnak, széleik fodrosodnak. Öntözéssel segíthetsz rajta.
- Kevés napfény: a levelek a földhoz simulnak, alacsonyan vannak. Érdemes áthelyezned kicsit naposabb, világosabb helyre.
- Tűző nap: levelek barnulnak, mivel könnyen megégnek. Tedd olyan helyre ahol a délelőtti napfényt kapja és a délutánit nem.
Javaslatok a növény megvásárlásához:
Fontos tudnivaló!
A fiatal aloe vera nem rendelkezik gyógyító hatással, így a fiatal növényeket nem használhatjuk fel erre a célra. Kb. 4-5 éves korában éri el azt a fejlettségi szintet, amikortól ilyen jellegű felhasználásra alkalmas lesz.
Mire használható az Aloe vera növény?
Az orvosi aloe vera gyógyhatása nagyon sokrétű. A levelében található zselés, gél állagú nedv alkalmas a bőr regenerálására, fájdalom enyhítésére, a bőr hámosítására. Kitűnő gyulladáscsökkentő, vérzés csillapító és fertőtlenítő hatású.
Ezekre használd nyugodtan:
- rovarcsípés,
- enyhe égési sérülés,
- horzsolás,
- herpesz,
- leégés
Hogyan használd az orvosi aloét:
A 4-5 évnél idősebb növények alkalmasak, melyeknek egyszerűen a egy éles késsel vágd le a kívánt mennnyiséget egy idősebb, alsó levélből. A benne található átlátszó nedvvel kend be a sérült bőrfelületet és hagyd rajta amíg kellemes. (pár perc, több óra akár)
Számtalan termék választható a piacon, melyek hatóanyaga és hatása nagyon különböző. Az Aloe Vera frissen szedett levelei 240-nél is több hatóanyagot tartalmaznak, melyek közül a fő hatóanyag az acemannán. Kiváló minőségű aloe tartalmú gyógykészítmények, juice-ok online is megvásárolhatók.
Gyógyhatása mellett rendkívül jó légtisztító növény az aloe vera, a levegő formaldehid tartalmát szűri meg!
A minőségi táplálékkiegészítők és a természet kincsei
Az egészséges életmód és a kiegyensúlyozott étrend fenntartása napjainkban egyre fontosabbá válik. Az emberek egyre inkább keresik azokat a természetes forrásokat, amelyek segítenek támogatni szervezetüket, és hozzájárulnak az általános jólléthez. Amennyiben Te is érdekelt vagy ebben olvasd el a cikkünket.
Hogyan tartsuk távol a macskát a kertünktől?
A macskák kedves házi kedvencek, de ha szabadon kóborolnak a környéken, komoly problémákat okozhatnak a kertekben. Sokan panaszkodnak arra, hogy a macskák felkaparják a frissen ültetett ágyásokat, tönkreteszik a növényeket, vagy éppen a kertben végzik el dolgukat. Ez nem csak esztétikai szempontból kellemetlen, de egészségügyi kockázatokat is rejthet magában.
Angol vadborostyán (Hedera helix) ápolása, gondozása
Az angol vadborostyán, vagy tudományos nevén Hedera helix, egy rendkívül népszerű szobanövény. Szívós és alkalmazkodó képessége miatt ideális választás beltéri növénykedvelők számára. Ezenkívül dekoratív levelei különleges megjelenést kölcsönöznek minden otthonnak.