A növények birodalmának varázslatos világában számos olyan faj létezik, amelyek különleges életmóddal, formával és színekkel bűvölik el az embereket. Ezek közül a ragadozó növényeket sokan különösen izgalmasnak találják, aminek egyik képviselője a kancsóka, vagyis a Nepenthes x ventrata.
Latin neve: Nepenthes x ventrata
Kancsóka (Nepenthes x ventrata) eredete, leírása
A trópusi kancsóka Nepenthes nemzettség tagja, amely nagyon különleges, de egyben nagy bizarr is. A természetes környezet a hegyvidéki, síkvidéki területek, éghajlat. A levele nagyon érdekes csöves, korsó alakú, amely tartalmaz egy kábító folyadékot, nedvet, ezzel ejti tőrbe áldozatait. A csapdába csalt ellenségét, rovarokat ezzel a speciális enzimmel emészti is meg. A kancsóka alföldi változatainak sokkal színesebb a külseje, mint a hegyvidéki változatoknak.
Az őshazája Madagaszkár, Borneó és Thaiföld, ahol a hőmérséklet és a páratartalom is igen magas. A kancsóka számára a legtökéletesebb élőhely a terrárium vagy üvegház, hiszen itt biztosítható számára a trópusi körülmények.
Kancsóka gondozása, igénye
A trópusi kancsókát házilag, lakásban is tarthatjuk, de itt igényesebb, hiszen nem egy átlagos környezethez van szokva, hanem a trópusihoz. Ezek ellenére borzasztóan dekoratív és ritka jelenség, így érdemes bevállalni és nem elretteni tőle.
Fényigénye
A kancsóka fényigénye teljesen átlagos. Szereti a világos, akár félárnyékos helyeket is. A kevesebb fény a gyönyörű színének rovására mehet. A közvetlen, tűző naptól óvjuk, hiszen azt nagyon nem bírja.
Hőigénye
A trópusi származása miatt nem bírja a nagy hideget és huzatot. Tehát ne tegyük közvetlenül az ablak elé. A szobahőmérsékleten kb. 17-20 fokon él el a legtökéletesebben. A gyorsan változó hőmérséklet nem tesz neki jót, ne a fűtőtest mellé helyezzük el, mert egészégére káros lehet.
Kancsóka vízigénye
A vízigénye bizony nagyon magas, a mindennapos öntözés szükséges számára, lágy vízzel, amely akár lehet ionkezelt vagy esővíz. A száraz levegőt kerüljük, szüksége van a magas páratartalomra, így a párásítást ne hagyjuk ki, közvetlen permetetéssel biztosítsuk számára a kellő mennyiséget.
Tápoldatozása
Ragadozó növény létére a kancsóka szüksége van némi tápanyag bevitelre. Tápoldatozásra a nyári időszakban van szükség, ekkor elég havonta egyszer elvégezni. A megfelelő fajtájú és töménységű tápoldatot keverjük öntözővízéhez.
Nepenthes x ventrata átültetése, szaporítása
Átültetése:
A kancsóka a talaját tekintve igényes, rostos tőzeg, és perlit keverékében szeret lenni, ebbe érdemes átültetni is. Ezt a tavaszi időszak során célszerű megtenni, kellő óvatossággal, apró gyökereire ügyelve.
Szaporítása:
A szaporításának legjobb módja a szárdugványozás, ekkor tőzegmohába kell szurkálni az apró szárakat. Állandó magas hőmérsékleten és páratartalmon kell tartsuk, hiszen ekkor indul meg a növekedés. Erre a legegyszerűbb megoldás, ha floráriumban tartjuk, vagy az üvegét leborítsuk egy zacskóval. A kifejlett növényt tavasszal érdemes megmetszeni, hiszen ekkor még jobban beindul a növekedés, bokrosodás.
Mivel a kancsóka trópusi növény, és nem tolerálja a hideget, a teleltetés alatt is bent kell tartani meleg szobahőmérsékleten. Ideális esetben a hőmérséklet 20 Celsius-fok felett legyen, de a kancsóka képes túlélni rövid ideig a 15 Celsius-fok körüli hőmérsékletet is, amennyiben a talaj nedvességtartalma elegendő.
Kancsóka teleltetése
A telelés során csökkenthetjük a locsolás gyakoriságát, de arra figyeljünk, hogy a talaj sose száradjon ki teljesen, és továbbra is nedves maradjon. A növényt továbbra is világos helyen tartsuk, de kerüljük a közvetlen napsütést, ami túl szárazá teheti a levegőt és a talajt.
Fontos, hogy a kancsókának a téli időszakban is szüksége van magas páratartalomra. Ha a lakásban túl száraz a levegő, akkor célszerű a növényt rendszeresen permetezni, vagy nedves kavicsokkal teli tálcára helyezni a cserepét, ami a víz elpárologva párásítja a levegőt a növény körül.
Ebben az időszakban a növény növekedése lelassul, így a tápoldatozást is csökkenthetjük, vagy akár el is hagyhatjuk, mivel a növény kevesebb tápanyagot vesz fel.
A teleltetés során figyeljünk a kancsóka állapotára. Ha a növény egészséges, akkor a levelei és kancsói továbbra is élénk színűek és telt formájúak maradnak. Ha a kancsóka elkezd sárgulni, vagy a kancsói lefittyednek, akkor érdemes a hőmérsékletet, a vízellátást vagy a páratartalmat módosítani.
Nepenthes x ventrata betegségei, kártevői és védekezés ellenük
A kancsóka nem egy betegeskedő növény, nem jellemző számára bármilyen megbetegedés. Az egészségét legfeljebb a figyelmetlenség és rendszertelenség veszélyeztetheti. Tartsuk be és biztosítsuk számára a megfelelő körülményeket, igényeit. A legfontosabb a hőmérsékletre, párásításra és az öntözésre odafigyelni.
Rovarok sem jellemzően támadják meg, hiszen könnyen csapdába ejti őket, majd megemészti.
Javaslatok a növény megvásárlásához:
Amikor kancsókát vásárolunk, ügyeljünk arra, hogy egészséges növényt válasszunk. A kancsóinak jól kifejlettnek és épnek kell lennie.
Kancsóka igényei röviden:
- Fényigény: világos, közvetlen napfénytől védett helyiség
- Hőigény: 20 Celsius-fok felett
- Vízigény: állandóan nedves talaj
- Tápanyag: kevés tápoldat a növekedési időszakban
A Nepenthes x ventrata nem mérgező, így nem veszélyes kisállatokra!
Fotók: dreamstime.com
Begónia, Begonia elatior ápolása, gondozása
A begónia az egyik legkedveltebb szobanövény, amely színes virágaival és dús lombozatával varázsolja el az otthonokat. Könnyen gondozható, így kezdő és tapasztalt kertészek számára is ideális választás. Ebben a cikkben a begónia gondozásával, ápolásával és szaporításával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat osztjuk meg, különös tekintettel a Begonia elatior fajtára. Tudj meg mindent arról, hogyan hozhatod ki a legtöbbet ebből a csodás növényből!
Fáskövirózsa (Echeveria) ápolása, gondozása
A fáskövirózsa, vagyis az Echeveria, az egyik legnépszerűbb szobanövény a pozsgások között. Szépsége, változatos színei és formái miatt sokan kedvelik. Emellett gondozása is egyszerű, így kezdő kertészeknek is ideális választás. Ebben a cikkben megosztjuk veled az Echeveria ápolásával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, hogy növényed mindig egészséges és gyönyörű maradjon.
Fokföldi kankalin (Streptocarpus saxorum) ápolása, gondozása
A fokföldi kankalin, vagy más néven Streptocarpus saxorum, egy csodálatos szobanövény, amely különleges megjelenésével és könnyű gondozhatóságával sokak kedvence. Ez a növény ideális választás mind kezdő, mind tapasztalt kertészek számára, mivel kevésbé igényes, mégis látványos virágzást produkál.